rozmiar czcionki: A | A | A

Pięć lat współpracy Dolnego Śląska i Autonomicznej Republiki Adżarii

10.03.2021 15:07 15:07

Gospodarka, turystyka, edukacja i ochrona zdrowia – to najważniejsze kierunki współpracy Dolnego Śląska i Autonomicznej Republiki Adżarii. Regiony obchodzą właśnie jubileusz pięciolecia współpracy, którą podsumowali dziś podczas wspólnego spotkania przedstawiciele partnerskich samorządów.

- Nie byłoby tego wszystkiego bez wsparcia ze strony radnych województwa, samorządów lokalnych, Ambasady Gruzji w Polsce, Konsulatu Honorowego Gruzji we Wrocławiu, szkół, szpitali, teatrów oraz wszelkich instytucji i organizacji, które włożyły w tę współpracę mnóstwo pracy, energii i serca. Chciałbym serdecznie podziękować i wyrazić nadzieje, że 5 lat to tylko dobry początek, a kontakty dolnośląsko-adżarskie będą się dalej rozwijać dla dobra naszych mieszkańców – mówi marszałek Cezary Przybylski.


W lutym 2016 roku Województwo Dolnośląskie podpisało Porozumienie o współpracy partnerskiej z gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. W tym roku mija 5 lat niezwykle intensywnych kontaktów pomiędzy naszymi regionami. Jednym z wydarzeń obchodów wspólnego jubileuszu jest wystawa w centrum Wrocławia, którą można oglądać od dwóch tygodni. Na specjalnie przygotowanych planszach prezentuje ona informacje o Adżarii, jej związkach historycznych z Polską oraz dorobek 5-letnich kontaktów pomiędzy samorządami Dolnego Śląska i mieszkańcami obu regionów. Ekspozycja wystawy prezentowana będzie w dolnośląskich miastach (Świdnica, Bolesławiec, Jelenia Góra), a następnie przekazana zostanie naszym gruzińskim partnerom.


Współpraca zainicjowana na szczeblu wojewódzkim z biegiem lat rozszerzyła się na inne samorządy. Nawiązały ją dolnośląskie miasta i gminy – Świdnica, Milicz, Trzebnica, a przede wszystkim porozumienia podpisały stolice partnerskich regionów – miasta Wrocław i Batumi. Kooperacja instytucjonalna, dzięki otwartości i gościnności gruzińskich parterów, przerodziła się w prawdziwą przyjaźń, która zaowocowała wieloma sukcesami w realizacji wspólnych projektów.


- Dzisiejsze spotkanie ma charakter niezwykle symboliczny. Adżaria i Dolny Śląsk to partnerskie regiony, a Wrocław i Batumi są miastami partnerskimi. To pierwsze partnerstwo jest starsze od wrocławskiego, bo 5-letnie, ale jako, że stale podkreślamy silną współpracę z panem Marszałkiem na wielu polach, a Wrocław pozostaje stolicą naszego regionu, tę współpracę z Adżarią traktujemy jako pewnego rodzaju odpowiedzialność – mówił podczas dzisiejszej konferencji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.