rozmiar czcionki: A | A | A

Dożynki Wojewódzkie w Szczepanowie!

02.02.2023 11:31 11:31

Szczepanów w gminie Marcinowice to miejsce, w którym już przyszłego lata cały region świętować będzie Dożynki Wojewódzkie. Wielkie święto rolników obchodzone od lat we wszystkich polskich województwach stanowi uroczyste zakończenie okresu żniw. O lokalizacji tegorocznych obchodów na Dolnym Śląsku podczas wczorajszej sesji zdecydowali radni sejmiku województwa.

- Święto plonów pokazuje nam, jak odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Ważne wydarzenie stanowi okazję do podziękowań za codzienny trud, ukończenie żniw i plony zebrane z dolnośląskiej ziemi - mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Dożynki to tradycyjne ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Gromadzi w jednym miejscu rolników, ludzi związanych z wsią i pracujących na rzecz jej wszechstronnego rozwoju. Wydarzenie rozpoczyna zwykle uroczysta msza święta. W bogatym programie znajdują się koncerty, pokazy regionalnych produktów czy konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy.


- Zapewniam, że impreza będzie stała na najwyższym poziomie. Warto dodać, że tuż obok boiska, na którym będzie odbywała się dożynkowa zabawa, znajduje się przystanek kolejowy na świeżo zmodernizowanej linii Wrocław-Sobótka-Świdnica. Dojazd na uroczystości dożynkowe będzie więc ułatwiony – można będzie się na nie dostać i z nich wrócić nowoczesnymi pociągami Kolei Dolnośląskich – mówi Grzegorz Macko Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Dożynki wojewódzkie obchodzone są cyklicznie, zazwyczaj na przełomie sierpnia i września, jako zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych. W ubiegłych latach wydarzenie organizowane było między innymi w gminach Domaniów, Udanin, czy Niemcza. Decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego tegoroczne obchody odbędą się 2 września w Szczepanowie w gminie Marcinowice.


- Już teraz serdecznie zachęcamy wszystkich Dolnoślązaków do wspólnego świętowania. Wierzę, że będzie to dobry rok i tego właśnie pragnę życzyć wszystkim rolnikom w naszym regionie – dodaje marszałek Cezary Przybylski.