rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk i Wolne Państwo Saksonia razem dla Ukrainy

23.11.2022 12:17 12:17

Samorząd Województwa Dolnośląskiego kontynuuje udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie, pozostając w stałym kontakcie z partnerskimi regionami w Ukrainie oraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. W odpowiedzi na potrzeby społeczności ukraińskiej Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski zwrócił się z prośbą do regionów partnerskich z Niemiec o włączenie się w organizowaną przez Dolny Śląsk pomoc humanitarną dla potrzebującej ludności w partnerskim Obwodzie Dniepropietrowskim na Ukrainie.

Na apel marszałka odpowiedziało Wolne Państwo Saksonia, które zorganizowało zbiórkę pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy. W imieniu Województwa Dolnośląskiego w przekazaniu przez Wolne Państwo Saksonia pomocy humanitarnej dla społeczności z Obwodu Dniepropietrowskiego na Ukrainie uczestniczył Krzysztof Bramorski – Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych. Pomoc jest niezbędna dla szpitali polowych oraz w ośrodkach dla uchodźców w warunkach zbliżającej się zimy.


- Konieczność udzielenia pomocy w obliczu wojny u naszych sąsiadów pokazała jednocześnie siłę europejskiej, samorządowej wspólnoty. Pomoc, którą Ukrainie niesie Dolny Śląsk, jest cały czas kontynuowana – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Premier Saksonii Michael Kretschmer w szybkim czasie przygotował pomoc o wartości 25 tysięcy euro. W transporcie, który ruszył dzięki pomocy logistycznej Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Drezna do Wrocławia znalazło się: 300 śpiworów, 280 kompletów ciepłej odzieży i ponad 400 zestawów pomocy oraz żywość długoterminowa. Transport dotarł do Wrocławia, do utworzonego przez samorząd województwa Międzynarodowego Hubu Pomocy Humanitarnej mieszczącego się na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, skąd pojedzie bezpośrednio do Ukrainy.