rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk gości Międzynarodowe Forum Ekonomiczne

09.09.2020 13:09 13:09

Politycy, naukowcy i przedstawiciele biznesu z całego świata debatują w Karpaczu podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Tegorocznym hasłem jest „Europa po pandemii – Solidarność, Wolność, Wspólnota. Samorząd województwa dolnośląskiego reprezentuje marszałek Cezary Przybylski.

Najważniejszym tematem wydarzenia jest gospodarka w obliczu pandemii koronawirusa. W ramach Forum Ekonomicznego odbędzie się także 27. edycja Konferencji Europa Karpat. Politycy, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych dyskutują m.in o kluczowych problemach Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowy dotyczą również przyszłości Trójmorza, a także inicjatyw takich jak Polsko-Węgierska Szkoła Liderów, Międzynarodowe Forum Współpracy Młodych Karpat i Trójmorza, Collegium Carpaticum i projekt Via Culturalia.


Marszałek Cezary Przybylski uczestniczył dziś w panelu poświęconym europejskim strategiom rozwoju. Stawianie na rozwój regionalny jest jednym z podstawowych strategii finansowych i politycznych Unii Europejskiej. Europa jest mocniejsza dzięki silnym regionom, które są w stanie sprostać ostrej konkurencji globalnej, implementować założenia zrównoważonego rozwoju czy też w odpowiedni sposób prowadzić inwestycje, dzięki którym wzrasta jakość specjalizacji danego regionu. Celem panelu była debata nad nowymi założeniami unijnej polityki spójności oraz przedstawienie możliwości regionalnej współpracy transgranicznej.


- Samorządy lokalne szczególnie mocno odczuły skutki pandemii. Uważam jednak, że dolnośląskie gminy i powiaty oraz samorząd województwa, radzimy sobie z wyzwaniami, jakie przed nami stoją. Wspieramy finansowo nie tylko szpitale i placówki medyczne, ale również – z myślą o dalszym dynamicznym rozwoju regionu – przeznaczyliśmy ponad miliard złotych dla przedsiębiorców – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Wśród wielu gości Forum znalazła się także liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. To jej pierwsza zagraniczna podróż w roli lidera opozycji. Goście z Białorusi wezmą udział w serii debat poświęconych przyszłości ich ojczyzny.