rozmiar czcionki: A | A | A

Wicepremier Mołdawii na Dolnym Śląsku

20.09.2011 11:00

Z samego rana marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec gościł wicepremiera Mołdawii Valerija Lazara i radcę mołdawskiej ambasady Vasila Chiti. Spotkanie w siedzibie urzędu marszałkowskiego dotyczyło możliwych obszarów współpracy.

Marszałek województwa zaproponował współpracę z Mołdawią w takich dziedzinach jak energetyka, przemysł i przetwórstwo rolne. Mówił również o zorganizowaniu misji gospodarczych do tego kraju w środkowo-wschodniej Europie. Z kolei wicepremier Lazar był szczególnie zainteresowany nawiązaniem współpracy w dziedzinie elektroniki. Zaproponował też wizytę studyjną mołdawskich urzędników na Dolnym Śląsku.

Podczas porannego spotkania, w którym uczestniczyli również dyrektor Departamentu Marszałka Marcin Szuchta oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Mieczysław Ciurla, delegacja Mołdawii pytała o doświadczenia w realizacji innowacyjnych projektów na terenie naszego województwa.

Wizytując na Dolnym Śląsku, wicepremier Lazar spotkał się również z władzami Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechanicznym. Wydział ten ukierunkowanym jest przede wszystkim na zaawansowane badania naukowe owocujące ogromnymi osiągnięciami w przemyśle  i gospodarce.
Jeszcze przed południem mołdawska delegacja wizytowała Dolnośląski Park Innowacji i Nauki przy ul. Wystawowej. Jego zadaniem jest uczynić z Dolnego Śląska dynamiczny, innowacyjny region europejski. Przedstawiciele spółki zaprezentowali podejmowane przez nią działania i realizowane projekty służące stymulowaniu kreatywnych działań firm oraz generowaniu nowatorskich metod i technologii wdrażanych do gospodarki, tworząc z niej tym samym gospodarkę opartą na wiedzy. Wicepremier Lazar otrzymał również zaproszenie na organizowaną przez Park i urząd marszałkowski konferencję „ManuFuture 2011 - Europa Zachodnia i Wschodnia w globalnym wytwarzaniu o wysokiej wartości dodanej - fakty na dziś oraz wyzwania jutra”. Zgromadzi ona około 600 reprezentantów świata gospodarki, nauki i polityki, przedstawicieli największych firm z wielu branż oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i reprezentantów agend rządowych. Podczas konferencji będą oni poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. zapewnienia efektywnej współpracy na rynku globalnym, pobudzenia synergii w obszarze innowacji i wysokich technologii między państwami UE, a także krajami stowarzyszonymi oraz kierunku w jakim powinny zmierzać nauka i badania w wymiarze europejskim i regionalnym.

***
Współpraca z Mołdawią:
- w 2008 roku projekt ‘Dolny Śląsk - Mołdowa. Najlepsze praktyki na rzecz zrównoważonego rozwoju’. Miał on na celu podniesienie poziomu rozwoju regionalnego Mołdowy poprzez efektywne działania samorządów na rzecz rozwoju lokalnego. Do takich działań należy m.in. tworzenie lokalnych strategii rozwoju, wspieranie rozwoju agroturystyki, aktywna promocja regionów oraz zaangażowanie w programy pomocowe z funduszy europejskich;

- w 2007 roku projekt „Efektywny rozwój regionalny w Europie XXI wieku - polsko-mołdawskie spotkania samorządów” mający na celu podniesienie efektywności polityki rozwoju regionalnego w okręgu miejskim Bielce (Mołdawia). W ramach projektu delegacja mołdawska wizytowała na Dolnym Śląsku, gdzie zapoznała się z funkcjonowaniem administracji lokalnej oraz sytuacją społeczno-gospodarczą województwa. Urzędnicy mołdawscy brali udział m.in. w warsztatach z zakresu tworzenia strategii rozwoju.