rozmiar czcionki: A | A | A

Uroczystość upamiętniająca Luksemburczyków - ofiary nazistowskiego obozu pracy w Lubiążu

02.02.2015 13:51

Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego rozpoczęła uroczystości upamiętnienia Luksemburczyków – ofiar nazistowskiego obozu pracy w Lubiążu. Gospodarzem uroczystości był Konsul Honorowy Luksemburga we Wrocławiu, Krzysztof Bramorski.

W uroczystości udział wzięli również m.in. Ambasador Luksemburga w Polsce Georges Faber, Poseł na Sejm RP Aldona Młyńczak, Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jacek Pilawa oraz reprezentanci samorządów powiatu wołowskiego i Miasta i Gminy Wołów. Szczególnymi gośćmi były delegacja 30 członków Luksemburskiej Federacji Przymusowo Wcielonych i Deportowanych w czasie II wojny światowej (Fédération des Enrôlés de Force Luxembourg ). W wydarzeniu wzięli udział licznie także mieszkańcy Lubiąża, którzy na codzień troszczą sie o miejsce pamięci.


"Przypominanie i pamięć o Shoah, Auschwitz-Birkenau i innych przerażających zbrodniach przeciwko ludzkości jest słusznie pielęgnowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Dziś wspominamy cierpienie niewielkiego narodu, który w czasie II wojny światowej także poniósł duże straty, a jednocześnie w ruchu oporu przeciwstawiał się hitlerowcom. To ważne, by i o tym pamiętać – mówił podczas uroczystości Konsul Luksemburga na Dolnym Śląsku Krzysztof Bramorski.


Po modlitwie delegacje złożyły kwiaty na grobie zamordowanych Luksemburczyków na cmentarzu parafialnym, a następnie wieńce pod tablicą upamiętniającą obywateli Luksemburga, którzy w okresie od września 1942 r. do stycznia 1943 r. pracowali w nazistowskim obozie pracy na terenie Lubiąża, znajdującą się na ścianie lubiąskiego Klasztoru Cystersów.
Na zakończenie uroczystości delegacja Fédération des Enrôlés de Force Luxembourg zwiedziła Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny oraz odwiedziła miejsca, w których żyli Luksemburczycy w czasie II wojny światowej. Przedstawiciele Zarządu Fundacji Lubiąż pokazali gościom miejsca, w których były magazynowane rzeczy osobiste luksemburskich więźniów, miejsca ich pracy oraz mieszkania.


Uroczystości w Lubiążu były kolejnym etapem wizyty przedstawicieli Fédération des Enrôlés de Force Luxembourg w Polsce. Członkowie Federacji to potomkowie obywateli Luksemburga, którzy zostali siłą wciągnięci do nazistowskiej armii oraz Luksemburczyków zmarłych w obozach zlokalizowanych m.in. na terenie Polski. Po wizytach w Oświęcimiu i Słońsku odwiedzili Lubiąż, kolejne miejsce w Polsce mocno związane z tragicznymi, wojennymi losami ich rodaków.