rozmiar czcionki: A | A | A

Targi „Smaki Regionów„. Pstrąg kłodzki 1000 produktem na Liście Produktów Tradycyjnych.

07.10.2012 21:22

Poznańskie tereny targowe zostały w niedzielę opanowane przez zdrową i smaczną regionalną żywność. Na ministerialnej liście produktów tradycyjnych pojawił się pstrąg kłodzki – który został wpisany jako jubileuszowy, tysięczny produkt. Prezes stowarzyszenia „Pstrąg Kłodzki” Marian Ćwikła oraz członek zarządu Włodzimierz Chlebosz odebrali statuetki z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby.

Poznańskie tereny targowe zostały w niedzielę opanowane przez zdrową i smaczną regionalną żywność. Pawilon 8A, w którym gościły targi, odwiedził minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Na ministerialnej liście produktów tradycyjnych pojawił się pstrąg kłodzki – który został wpisany jako jubileuszowy, tysięczny produkt. Prezes stowarzyszenia „Pstrąg Kłodzki” Marian Ćwikła oraz członek zarządu Włodzimierz Chlebosz odebrali z rąk ministra statuetki, którymi uhonorowano 1000 produkt na Liście Produktów Tradycyjnych i jednocześnie 35 na Dolnym Śląsku. Na stoisku naszego województwa prezentowało swoje wyroby 7 producentów, m.in. miody nektarowe i spadziowe, karp milicki, kozie sery łomnickie i oczywiście pstrąg ze strumieni Kotliny Kłodzkiej. W czasie targów Smaki Regionów wręczone zostały statuetki „Perła” dla trzech dolnośląskich produktów: kiełbasy wołyńskiej z Niemczy, sera koziego z kozieradką i waru ze zlepieńcami (potrawa kuchni łemkowskiej). Produkty te wygrały wojewódzką edycję konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.

Ziemia Kłodzka jest nazywana „krainą pstrąga i lipienia” z racji licznego występowania tych gatunków ryb w krystalicznie czystych górskich rzekach i potokach Kotliny Kłodzkiej. Już przed II wojną światową istniała w Ścinawce Średniej wylęgarnia pstrąga. Na obszarze powiatu kłodzkiego funkcjonują 3 gospodarstwa pstrągowe i około 20 łowisk i smażalni. Większość prac związanych z produkcją wykonuje się ręcznie, przy czym ważna jest wiedza i doświadczenie ludzi. Sam proces produkcji nie uległ zmianom przez długie lata. Używany jest tradycyjny sprzęt i te same metody produkcji. Na terenie powiatu kłodzkiego do tej pory można spotkać pstrąga nie tylko w stawach hodowlanych, ale też w potokach, wspólnie z lipieniem. Pstrąg kłodzki jest produktem regionalnym, propagowanym przez lokalną społeczność m.in. poprzez organizację „Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim”, który jest konkursem kulinarnym znajdującym się od 2010 roku w gronie festiwali dających zwycięzcom automatyczną nominację do Kulinarnego Pucharu Polski.