rozmiar czcionki: A | A | A

Pobiegli na rzecz chorych dzieci

11.09.2011 16:02

11 września ponad trzy tysiące zawodników pobiegło w 29. Hasco-Lek Wrocław Maratonie. Biegacze mieli do pokonania 42 kilometry i 195 metrów. Zwycięzcy, Kenijczykowi Vincentowi Kipchirchir, dotarcie do mety zajęło 2 godziny i 20 minut. Drugi na mecie był Anatolij Orzechowski z Ukrainy. Trasa prowadziła ulicami miasta.

W tym roku po raz pierwszy w historii wrocławskiego maratonu obok biegu głównego wystartowała charytatywna sztafeta maratońska ‘Biegnij po nadzieję”. Celem akcji było pozyskanie środków finansowych na budowę „Przylądka Nadziei", nowej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Na rzecz chorych dzieci pobiegli marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek Marek Łapiński, członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz i szefowa Kliniki prof. Alicja Chybicka. Przed startem na Stadionie Olimpijskim minutą ciszy uczczono pamięć ofiar zamachów z 11. września 2001 r. w Nowym Jorku.

Wrocławska Klinika wykonuje ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku w naszym kraju. Mimo trudnych warunków panujących w ponad 100-letnim budynku, personel medyczny robi wszystko, aby zapewnić dzieciom jak najwyższy poziom leczenia i opieki. Nie jest to proste, gdyż przedwojenny obiekt Kliniki nie spełnia już wymogów, które wyznaczają współczesne standardy lecznicze. Trzy- lub czteroosobowe sale uniemożliwiają izolację pacjentów i zapewnienie im istotnego bezpieczeństwa w trakcie leczenia. Dlatego prowadzone są różnorodne akcje charytatywne, z których dochód przeznaczony jest na budowę nowej Kliniki na europejskim poziomie - Przylądka Nadziei. Jego projekt architektoniczny zakłada powstanie pięciokondygnacyjnego budynku, o powierzchni ok. 13 tys. m². Na parterze mają się mieścić: izba przyjęć, pomieszczenia techniczne oraz 25 pokoi dwuosobowych wraz z całym zapleczem sanitarnym dla rodziców dzieci spoza Wrocławia. Na piętrach ulokowane zostaną oddziały: wzmożonej opieki medycznej, onkologiczno-hematologiczne oraz  laboratoria, szpital dzienny, rehabilitacyjny, przychodnia kliniczna, pomieszczenia USG i blok naukowy. Na ostatnim piętrze znajdzie się oddział przeszczepowy i poprzeszczepowy. Wszystkie sale w nowej klinice będą jedno- lub dwułóżkowe. Budynek zostanie on połączony 80-metrowym, przyziemnym korytarzem z istniejącym gmachem Akademii Medycznej. Nowa klinika będzie mogła przyjąć  równocześnie  67 małych pacjentów.