rozmiar czcionki: A | A | A

Odznaczenie Żeglugi Śródlądowej

09.09.2011 13:40

Intensyfikacja ruchu żeglownego na rzekach wymusiła konieczność wprowadzenia formalnego nadzoru nad bezpieczeństwem na drogach wodnych. I pomimo tego, że polskie przepisy dotyczące zasad korzystania z nich wydane były już w latach 20-tych ubiegłego stulecia, instytucjonalnie nadzór w postaci jednostek odpowiedzialnych za przestrzeganie tych zasad wprowadzony został dopiero w roku 1961. Dlatego w tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia administracji żeglugi śródlądowej.

W okresie minionego półwiecza żegluga śródlądowa we Wrocławiu współpracowała z wieloma instytucjami, organizacjami i urzędami. Wszystkim, którym bliska jest żegluga, jej dyrektor Jan Pyś, składa wyrazy uznania oraz podziękowanie za trud i zaangażowanie włożone we współpracę i przychylność przy realizacji zadań. Dziś w siedzibie urzędu marszałkowskiego uhonorował marszałka Dolnego Śląska Rafała Jurkowlańca pamiątkowym medalem z okazji 50-lecia jednostki.

***
Inspektorat żeglugi śródlądowej we Wrocławiu utworzony został w 1961 r. Do zakresu działania urzędu należał nadzór nad żeglugą i spławem oraz inspekcja statków i innych obiektów pływających. W 1963 r. inspektorat żeglugi śródlądowej we Wrocławiu uzyskał kompetencje dotyczące nadzoru budowlanego w zakresie budownictwa specjalnego żeglugi śródlądowej. W latach siedemdziesiątych nastąpiło otwarcie gospodarki na rynki zachodnie. Wzrastała wymiana handlowa, a nakłady inwestycyjne na rozwój floty odrzańskiej rosły średnio o 21 % rocznie. W latach 1976 -1980 przewozy na Odrze przeżywały apogeum. Bito kolejne rekordy w przewozach. I tak przewoźnik odrzański przewiózł w 1977 r.  8,4 miliona, a w 1980 r. 11,6 miliona t ładunków. Po 1989 r. polskie inicjatywy międzynarodowe mające wpływ na żeglugę śródlądową na Odrze zmierzały w kierunku uznania granicy na tej rzece. W 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, co z kolei wymagało dostosowania prawodawstwa do jej wymogów.
W roku 2001 Inspektorat Żeglugi Śródlądowej zmienił nazwę na Urząd Żeglugi Śródlądowej (w chwili obecnej w Polsce funkcjonuje ich 8). Od 2005 roku dyrektorem jest Jan Pyś, który z administracją żeglugi związany jest od roku 1986 (wówczas jako kapitan statków śródlądowych).

Więcej: www.zegluga.wroclaw.pl