rozmiar czcionki: A | A | A

Obchody Święta Wojska Polskiego u Artylerzystów

13.08.2014 14:34

Jak co roku Święto Wojska Polskiego obfituje w parady, przemówienia, pokazy sprzętu i defilady. Wszystko za sprawą żołnierzy, którzy tego dnia prezentują tradycje swoich jednostek. Z okazji święta dziś w jednostce 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu odbył się uroczysty apel, w którym na zaproszenie dowódcy pułku płk Andrzeja Lorenca, wziął udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Spotkanie u artylerzystów rozpoczęło się od uroczystej zbiórki na terenie jednostki. Następnie odczytane zostały okolicznościowe rozkazy oraz wręczono wyróżnienia i awanse. Ważnym punktem programu było również przekazanie szabli reprezentacyjnych wojskowej asyście honorowej 23. Pułku Artylerii.


Po wspólnym wręczeniu odznaczeń, z dowódcą jednostki, marszałek Cezary Przybylski pogratulował żołnierzom awansów, podziękował za dotychczasowe poświęcenie oraz życzył spokojnej służby w najbliższych latach. - Życzę żołnierzom kolejnych sukcesów zawodowych, spełnienia planów, szczęśliwych powrotów z misji oraz wiele wytrwałości i zdrowia. Niech ta odpowiedzialna służba Ojczyźnie będzie dla Was i Waszych rodzin powodem do największej dumy - podkreślił marszałek Przybylski.


23 Śląski Pułk Artylerii stacjonuje w garnizonie Bolesławiec i wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Formacja została powołana na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 14 lutego 2011 roku oraz rozkazu Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia 8 kwietnia 2011 roku. Żołnierze stacjonujący w tej jednostce brali udział w szeregu szkoleń oraz misji, w tym: na Bliskim Wschodzie; jako Grupa Wsparcia Ogniowego w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie; a także w ramach XXVIII zmiany PKW KFOR w Kosowie.


Pułk został również dwukrotnie wyróżniony za swoje wyniki szkoleniowe. Władze jednostki otrzymały dyplomy uznania od Dowódcy Wojsk Lądowych w 2012 i 2013 roku.    


***


Święto Wojska Polskiego obchodzone jest co roku w dniu 15. sierpnia. Ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej zwanej również „Cudem nad Wisłą”, która miała miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat obchody Święta Wojska Polskiego zmieniały swoją datę oraz charakter. Jednak od 1992 roku obchodzone są w sierpniu, a ich centralne uroczystości odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.