rozmiar czcionki: A | A | A

Najlepsi sportowcy i trenerzy nagrodzeni

05.01.2012 21:03

Zakończył się 59. plebiscyt „Gazety Wrocławskiej” i Radia Wrocław na Najlepszego Sportowca oraz Trenera Dolnego Śląska 2011. Na balu w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej, podczas którego ogłoszono wyniki, gościła sportowa śmietanka regionu. Twarze znane ze sportowych aren można było zobaczyć w wieczorowych kreacjach. Najlepszym z najlepszych trofea oraz nagrody finansowe wręczył marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec, który plebiscyt objął patronatem. W balu uczestniczyli również wicemarszałek Radosław Mołoń i członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Najlepszym Trenerem 2011 roku została osobna, która trafiony okręt wyprowadziła na spokojne wody, by wkrótce osiągną sukces - wicemistrzostwo Polski. Mowa o Oreście Lenczyku, trenerze piłkarskiej ekstraklasy Śląska Wrocław. Na drugim miejscu uplasowała się Bożena Karkut, niegdyś jedna z najlepszych piłkarek ręcznych świata, a obecnie trenerka szczypiornistek KGHM Metraco Zagłębia Lubin. Trzecie miejsce na podium zajął Józef Tracz, zapaśnik i trzykrotny medalista olimpijski, który przysłużył się do zdobycia wicemistrzostwa świata Damiana Janikowskiego.

Gwiazdą sportu 2011 został znakomity strzelec i perfekcyjny dośrodkowujący z każdego miejsca na boisku Sebastian Mila. Kapitan Śląska Wrocław poprowadził piłkarzy najpierw do zdobycia wicemistrzostwa Polski, a potem do tytułu mistrza jesieni. Druga wśród najlepszych sportowców jest Maja Włoszczowska, wicemistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w kolarstwie górskim. Zapaśnik Śląska Wrocław Damian Janikowski stanął na trzecim podium. Przedstawiciel sportów walki zdobył wicemistrzostwo świata, wywalczył klasyfikacje olimpijską, a na deser drużynowe mistrzostwo Polski. Czwarte miejsce przypadło żużlowcowi Maciejowi Janowskiemu, mistrzowi świata juniorów, zawodnikowi Betardu Sparty. Na piątej pozycji uplasowała się Kinga Byzdra. Poprowadziła KGHM Metraco Zagłębie Lubin do zdobycia mistrzostwa Polski i wywalczenia krajowego pucharu. Kinga piłkę ręczną ma we krwi - mistrzyniom świata Rosjankom rzuciła aż 10 bramek. Ta piątka najlepszych sportowców minionego roku otrzymał czeki o wartości 10 tys. zł.

Triumfował także najlepszy mecenas sportu 2011 roku. Kocha wszystkie dyscypliny sportowe, ale szczególnie upodobał sobie kolarstwo i koszykówkę. Bez niego o wielu sukcesach sportowców z Polkowic nie byłoby nawet mowy. Chodzi o prezesa firmy CCC Dariusza Miłka.

Na tym nie koniec wręczania trofeów. Anna Dowgiert uwielbia wodę i ta odwzajemniona miłość przyniosła jej brązowy medal mistrzostw Europy na krótkim basenie w sztafecie 4x50m stylem zmiennym. Ania jest naszym odkryciem roku 2011!

Natomiast sportowcem niepełnosprawny roku jest osoba z ogromnym hartem ducha połączonym z wybitnymi sukcesami sportowymi. Zawodnik Startu Wrocław Paweł Piotrowski jest zdobywcą trzech złotych medali lekkoatletycznych mistrzostw świata w Nowej Zelandii w rzucie dyskiem, oszczepem i pchnięciu kulą.

***
Pierwsza edycja Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku odbyła się w 1953 roku! Wówczas zwycięzcą został szybownik Jerzy Popiel, jeden z założycieli Areoklubu Jeleniogórskiego. Ustanowił on nowy rekord świata w kategorii szybowców jednomiejscowych. Najlepszym trenerem wybrano wtedy Bronisława Ratajczyka, opiekuna żużlowców wrocławskiej Spójni. Przez ponad pół wieku w plebiscycie triumfowali pływacy, kolarze, koszykarze, piłkarze ręczni, lekkoatleci, tenisiści, szpadziści, bokserzy, a nawet strzelcy. Nagrody zdobywali m.in. Renata Mauer, Ryszard Szurkowski, Józef Zapędzki, Beata Maksymow oraz Maciej Zieliński. W zeszłym roku gwiazdami byli dyskobol Śląska Wrocław Piotr Małachowski oraz trener Andrzej Piątek, wówczas jeszcze szkoleniowiec mistrzyni świata w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej.