rozmiar czcionki: A | A | A

Najlepsi sportowcy i trenerzy 2012r. nagrodzeni!

04.01.2013 21:15

Zakończył się 60. Plebiscyt Gazety Wrocławskiej, Radia Wrocław i Telewizji Dolnośląskiej na Najlepszego Sportowca oraz Trenera Dolnego Śląska 2012. W tym roku „całą pulę” wzięli: zapaśnik Damian Janikowski oraz jego trener Józef Tracz. Najlepszym z najlepszych trofea oraz nagrody finansowe wręczył marszałek Rafał Jurkowlaniec, który plebiscyt objął patronatem. Samorząd województwa przeznaczył na nagrody w sumie 44 tys. zł.

Na uroczystej gali w Regionalnym Centrum Biznesowym przy Hali Stulecia sportowcy i ich trenerzy pojawili się w wieczorowych kreacjach. Gwiazda wieczoru został Damian Janikowski, który latem we wspaniałym stylu zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Zawodnik Śląska Wrocław otrzymał z rąk marszałka Jurkowlańca czek w wysokości 10 tys. zł. Najlepszym trenerem wybrano Józefa Tracza (nagroda – 5 tys. zł), który poprowadził Janikowskiego do sukcesu w Londynie.

Kolejne miejsca wśród zawodników zajęli: piłkarz Waldemar Sobota (Śląsk Wrocław) i żużlowiec Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta). Jędrzejak w tym roku został złotym medalistą podczas Indywidualnych Mistrzostwach Polski na żużlu. Tuż za podium znalazła się pływaczka Oliwia Jabłońska, która na Paraolimpiadzie w Londynie zdobyła srebrny medal.  Na drugim miejscu wśród trenerów sklasyfikowano Mariana Węgrzynoskiego (4 tys. zł), który poprowadził panczenistkę, Natalię Czerwonkę do brązowego medalu w zawodach drużynowych podczas Mistrzostwach Świata w Heerenveen w 2012r.

Judoka, Damian Szwarnowiecki otrzymał nagrodę specjalną "Odkrycie roku" (3 tys. zł). Latem zawodnik wrocławskiej Gwardii został mistrzem Europy juniorów (kat. 73 kg), a później seniorskim mistrzem kraju.

Za najlepszą imprezę sportową 2012 roku uznano Puchar Świata w biegach narciarskich w Jakuszycach.

Plebiscyt został objęty patronatem marszałka Dolnego Śląska. W sumie na nagrody dla sportowców i trenerów samorząd województwa przeznaczył w tym roku 44 tys. zł. Samorząd Dolnego Śląska, tradycyjnie wręczył w grudniu sportowe nagrody dla najlepszych sportowców i trenerów. W sumie nagrodzono 56 osób m.in. dyskobola Pawła Małachowskiego, wioślarza Pawła Rańdę czy panczenistkę Natalię Czerwonkę. Sportowcy otrzymali czeki na kwotę od 750 do 5000 zł.

***

Zwycięzca plebiscytu Damian Janikowski, po powrocie z Londynu, otrzymał od zarządu województwa nagrodę specjalną w wysokości 20 tys. zł. Czek (również na 20 tys. zł) otrzymała wtedy także pływaczka Oliwia Jabłońska.

***

Pierwsza edycja Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku odbyła się w 1953 roku! Wówczas zwycięzcą został szybownik Jerzy Popiel, jeden z założycieli Areoklubu Jeleniogórskiego. Ustanowił on nowy rekord świata w kategorii szybowców jednomiejscowych. Najlepszym trenerem wybrano wtedy Bronisława Ratajczyka, opiekuna żużlowców wrocławskiej Spójni. Przez ponad pół wieku w plebiscycie triumfowali pływacy, kolarze, koszykarze, piłkarze ręczni, lekkoatleci, tenisiści, szpadziści, bokserzy, a nawet strzelcy. Nagrody zdobywali m.in. Renata Mauer, Ryszard Szurkowski, Józef Zapędzki, Beata Maksymow oraz Maciej Zieliński. Podczas ubiegłorocznej gali gwiazdami byli piłkarz Śląska Wrocław Sebastian Mila oraz trener Orest Lenczyk, który poprowadził Śląsk do tytułu mistrza Polski.