rozmiar czcionki: A | A | A

Najlepsi dolnośląscy sportowcy i trenerzy nagrodzeni

07.01.2011 22:31

Mówi, że jest zakochany we Wrocławiu, w wolnym czasie gra na trąbce, a w pozostałym łapie dysk i rzuca tak, że rywale mogą tylko bić brawo. W minionym roku zdobył upragniony złoty medal mistrzostw Europy oraz zwyciężył w klasyfikacji generalnej Diametowej Ligi - dyskobol Śląska Wrocław. Mowa o Piotrze Małachowskim, tegorocznym zwycięzcy 58. Plebiscytu ‘Polski-Gazety Wrocławskiej’ na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku. W uroczystej gali w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej obok Hali Ludowej uczestniczył marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, Patron Honorowy Plebiscytu.

Najpopularniejszym trenerem 2010 roku został Andrzej Piątek, niekwestionowany mistrz, opiekun Mai Włoszczowskiej, Anny Szafraniec, Magdaleny Sadłeckiej, Aleksandry Dawidowicz i Pauli Goryckiej. Kolarstwu górskiemu poświęcił się ponad wszystko, dlatego jest utożsamiany z największymi polskimi sukcesami w tej dyscyplinie sportu.

Zważywszy na fakt, że końca dobiegła pierwsza dekada XXI wieku, tym razem zostały wybierane także największe osobowości dziesięciolecia. Sportowcem dekady została Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy. Natomiast od 2001 do 2010 roku najlepszym trenerem był Marek Cieślak. To człowiek z niezwykłym poczuciem humoru, trener wrocławskich żużlowców, zdobył wiele medali mistrzostw Polski, z reprezentacją zwyciężał w drużynowym Pucharze Świata.

Na tym nie koniec, triumfował także najlepszy menadżer 2010 roku. Bez niego trudno sobie wyobrazić bieganie na nartach na Dolnym Śląsku i w całej Polsce. Od wielu lat jest prawdziwą ikoną sportu. Julian Gozdowski, bo o nim mowa, jest komandorem fantastycznej imprezy - Biegu Piastów.

Natomiast sportowcem niepełnosprawny roku została osoba z ogromnym hartem ducha połączonym z wybitnymi sukcesami sportowymi. To 13-letnia Oliwia Jabłońska. Zdobyła 6 złotych medali Mistrzostw Świata juniorów w pływaniu w czeskim Ołomuńcu. Kolejne wielkie sportowe sukcesy przed nią!

***
Pierwsza edycja Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku odbyła się w 1953 roku! Wówczas zwycięzcą został szybownik Jerzy Popiel, jeden z założycieli Areoklubu Jeleniogórskiego. Ustanowił on nowy rekord świata w kategorii szybowców jednomiejscowych. Najlepszym trenerem wybrano wtedy Bronisława Ratajczyka, opiekuna żużlowców wrocławskiej Spójni. Przez ponad pół wieku w plebiscycie triumfowali pływacy, kolarze, koszykarze, piłkarze ręczni, lekkoatleci, tenisiści, szpadziści, bokserzy, a nawet strzelcy. Nagrody zdobywali m.in. Renata Mauer, Ryszard Szurkowski, Józef Zapędzki, Beata Maksymow oraz Maciej Zieliński.