rozmiar czcionki: A | A | A

Nagrody marszałka dla wybitnych Dolnoślązaków

15.10.2012 14:36

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego to prawdziwe święto lokalnego samorządu. Podczas dzisiejszych uroczystości marszałek Rafał Jurkowlaniec wręczył nagrody Marszałka Województwa a statuetki kulturalne WENA przyznał wicemarszałek Radosław Mołoń.

Święto Województwa Dolnośląskiego to okazja do nagrodzenia osób, które działają na rzecz umocnienia tożsamości Dolnego Śląska. Z tej okazji raz do roku zwoływana jest uroczysta sesja sejmiku. W ubiegłym roku miejscem uroczystości był Zamek Książ w Wałbrzychu, teraz zarząd województwa, radni i oczywiście laureaci nagród zebrali się  w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Marszałek Jurkowlaniec otworzył sesję wystąpieniem, w którym mówił o zaprezentowanej w ubiegłym tygodniu projekcie Strategii Rozwoju naszego województwa do 2020 roku. Marszałek przekonywał, że aby się rozwijać Dolny Śląsk musi wykorzystać swój potencjał, który drzemie m.in. surowcach oraz unikatowych walorach środowiska naturalnego i kulturowego.

Prawdziwymi bohaterami święta naszego województwa byli jednak laureaci Nagród Marszałka. W tym roku statuetki z rąk marszałka Jurkowlańca odebrali Kinga Preis, Beata Maciejewska, Julian Gozdowski, Jerzy Starzyński i prof. Jan Szopa – Skórkowski. Choć każda z tych osób prowadzi działalność w innej dziedzinie, to wspólnie umacniają tożsamość Dolnego Śląska i jego mieszkańców.  

•    Kinga Preis – to aktorka, jedna z najbardziej uznanych polskich współczesnych artystek. Od początku kariery związana z Dolnym Śląskiem, ukończyła wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W 2001r., Kingę Preis uhonorowano nagrodą za główną rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ważną role w jej życiu zawodowym odgrywa również teatr. Przedstawienia z udziałem Kingi Preis na deskach rodzimego Teatru Polskiego we Wrocławiu od lat cieszą się ogromną popularnością.


•    Beata Maciejewska – jest dziennikarką „Gazety Wyborczej”, popularyzuje wiedzę o Dolnym Śląsku i jego bogatej historii. Jest autorką m.in. legendarnego „Spacerownika wrocławskiego” oraz wielu innych książek. Za wybitne osiągnięcia dziennikarskie Beata Maciejewska została uhonorowana wieloma nagrodami. W 2005 roku została uznana „Dziennikarzem Roku”.


•    Julian Gozdowski – postać znana każdemu miłośnikowi nart: organizator „Biegu Piastów”, „Biegu Gwarków”, społecznik i popularyzator sportu. Organizowany od 1976 roku Bieg Piastów w pełni zasłużył na miano wielkiego święta narciarzy. Dzięki niepodważalnej pozycji Biegu, jako największej imprezy narciarstwa biegowego w kraju, w powszechnej świadomości zaistniała Polana Jakuszycka. Fakt, że Szklarska Poręba będzie gospodarzem kolejnych edycji Pucharu Świata jeszcze bardziej zwiększa szansę Polany na zdobycie nieformalnego tytułu polskiej stolicy sportów zimowych.

•    Jerzy Starzyński – jest twórcą stowarzyszenia kulturalno -społecznego „Kyczera”, jednego z najważniejszych ambasadorów kultury łemkowskiej w Polsce. „Kyczera" koncertowała niemal w całej Europie. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji. Za swoje prezentacje nagradzana była między innymi na festiwalach w Kijowie, Santarem (Portugalia) i Zakopanem. Z inicjatywy Jerzego Starzyńskiego piętnaście lat temu wystartował festiwal „Świat pod Kyczerą”. Od lat, podczas imprezy występują obok siebie Muzułmanie, Katolicy, Buddyści i wyznawcy wszystkich możliwych religii świata.

•    Prof. Jan Szopa – Skórkowski – biotechnolog związany z Uniwersytetem Wrocławskim, twórca genetycznie zmodyfikowanego lnu. Można go wykorzystywać miedzy innymi do produkcji biodegradowalnego plastiku, tabletek z kwasami Omega 3, czy antyrakowych pigułek wzmacniających. Jednym z kluczowych zastosowań jest również produkcja jedynych w swoim rodzaju lnianych opatrunków, które przynoszą niespotykane dotąd rezultaty w leczeniu uciążliwych, trudno gojących się ran. To pierwszy tego typu opatrunek na świecie.

W drugiej części uroczystości marszałek otrzymał z rąk wojewody dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy Insygnia Województwa Dolnośląskiego. Radni uhonorowali również śp. płk Jerzego Woźniaka tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Civi Honorario. Płk Woźniak był weteranem II wojny światowej, żołnierzem Armii Krajowej i więźniem politycznym w PRL. Po zwolnieniu z więzienia w 1956 roku pracował jako lekarz. W latach 1997 - 2002 pełnił funkcję zastępcy kierownika a następnie kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tytuł Honorowego Obywatela przyznawany jest za wybitne zasługi dla Dolnego Śląska, do tej pory przyznano go m.in. Władysławowi Bartoszewskiemu, Ks. Kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi i profesorowi Leonowi Kieresowi.


Dodatkowo, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, statuetki WENA z rąk wicemarszałka Radosława Mołonia otrzymali:


•    Robert Gonera – aktor teatralny i filmowy, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów INTERSCENARIO we Wrocławiu.
•    Maciej Masztalski -  reżyser teatralny, dyrektor artystyczny wrocławskiego Teatru Ad Spectatores.
•    Aleksander Czajkowski – artysta muzyk z Wałbrzycha, Współzałożyciel Orkiestry Symfonicznej, założyciel zespołów kameralnych.
•    Anna Proszkowska – aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek, wybitna lalkarka, reżyser i pedagog.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój wręczył Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA, których laureatami zostali: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Teatr Lalki I Aktora w Wałbrzychu oraz Pan Mieczysław Piotrowski „Ducin”.