rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląska młodzież ratuje polskie groby na Ukrainie

03.07.2013 19:44

Ponad 750 dolnośląskich gimnazjalistów wyjechało dziś ratować od zapomnienia polskie nekropolie pozostawione na Wschodzie. Wolontariusze pracować będą na 52 cmentarzach na Ukrainie. Podczas uroczystości przed budynkiem TVP Wrocław marszałek Rafał Jurkowlaniec pożegnał młodzież przed wyjazdem.

Samorząd Dolnego Śląska, Telewizja Wrocławska oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty od 10 lat zajmują się kresowymi nekropoliami w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. To dzięki wysiłkom młodzieży udało się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do zaorania. Przez kolejne lata wolontariusze remontowali cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach każdego roku pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, spędzając w ten sposób wakacje. W tym roku na ratunek czekają 52 cmentarze na dzisiejszej Ukrainie, m.in. w Lwowa i Stanisławowa. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją, bo z roku na rok czas odciska na nich swoje piętno. Na Dolnym Śląsku mieszka ponad milion osób, które mają korzenie na Kresach. Idea odnawiania nekropolii ich przodków jest im szczególnie bliska.


W 2013 roku ponad 150 tysięcy uczniów dolnośląskich szkół zadeklarowało wsparcie idei ratowania polskich cmentarzy na Kresach. W czasie wakacji ponad 700 młodych wolontariuszy będzie pracować na kilkudziesięciu cmentarzach. Głównym patronem projektu jest Telewizja Polska, która na czele z Grażyną Orłowską-Sondej relacjonuje poczynania uczniów na swojej antenie w programie „Studio Wschód”. W tym roku program „Studio Wschód” został dofinansowany przez Województwo Dolnośląskie kwotą 50 tys. zł. Program realizowany jest na Ukrainie i przedstawia przygotowania i przebieg akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W ostatnich programach „Studia Wschód” pokazane zostały przygotowania do tegorocznej wakacyjnej wyprawy. Dzięki ekipie realizującej „Studio” widzowie mogą zobaczyć jak wiele nas łączy z sąsiadami na Wschodzie. Poznać ludzi, którzy pomimo tego, że mieszkają poza granicami Polski wciąż czują się Polakami i cieszą się z każdej wizyty rodaków.


***


W ubiegłym roku marszałek Rafał Jurkowlaniec odwiedził wolontariuszy podczas wizyty na Ukrainie w lipcu. Spotkał się m.in. z młodzieżą pracującą przy renowacji cmentarza w Lityniu. Byli to uczniowie z Jelcza-Laskowic. Odwiedził też Latyczów, gdzie o zabytkowy cmentarz polski walczą wraz z księdzem z miejscowej parafii dolnośląscy wolontariusze z gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej. Także w Jampolu – na cmentarzu pracowali nauczyciele z Łagiewnik, studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz grupa wolontariuszy od lat związana z cmentarzem. W 2012r. na Ukrainę w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” pojechało 350 uczniów wraz z opiekunami. Samorząd województwa na wyjazd wolontariuszy przeznaczył w 2012 roku 16 tys. złotych (łączna pula dotacji na program „Mogiłę…” wyniosła ok. 50 tys. zł). Uczniowie pracowali na 34 cmentarzach w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu.