rozmiar czcionki: A | A | A

Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego obraduje

16.01.2014 19:45

W 2013r. obchodziliśmy 15-lecie samorządu terytorialnego. 1 stycznia 1999r, na mocy reformy samorządowej, reaktywowano m.in. samorząd powiatowy. Okazją do podsumowań kilkunastoletniej historii było uroczyste posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. W spotkaniu ze starostami, samorządowcami i ekspertami wzięli udział m.in.: marszałek Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek Jerzy Łużniak oraz członek zarządu województwa Jerzy Tutaj.

Dzięki reformie samorządowej z końca lat 90. XX wieku, powiaty stały się wyspecjalizowanymi jednostkami prawnymi. To właśnie w nich odbywa się podstawowa obsługa mieszkańców. To tutaj kształtują się „małe ojczyzny”, działają lokalne grupy budujące tożsamość polskich miejscowości. Samorząd powiatowy jest ważnym pracodawcą, inwestorem i uczestnikiem integracji.

Wg. statystyk, w 2013r. średni powiat to 8 gmin, średnia liczba mieszkańców wynosi 83 tysiące, a siedziba władz powiatu jest zamieszkana przez minimum 5 tysięcy mieszkańców.  

Organizatorem Konwentu w Karpaczu jest Cezary Przybylski – starosta bolesławiecki i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. W czasie spotkania, z wykładem: „Powiaty Polskie w roku XV-lecia” wystąpił Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich – Marek Tramś (starosta polkowicki).


***
Związek Powiatów Polskich powstał z woli samorządowców powiatów i miast na prawach powiatów. Skupia już 316 powiatów i miast na prawach powiatów. W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie). Ważną rolą ZPP jest włączenie się w proces legislacyjny. Przedstawiciele Związku uczestniczą w posiedzeniach sejmowych i senackich komisji stałych i nadzwyczajnych. ZPP opiniuje także projekty ustaw dotyczące samorządu. Związek deleguje również swoich przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, uczestniczą oni w jej pracach w ramach poszczególnych zespołów. Do Komisji systematycznie przekazywane są stanowiska ZPP oraz opinie dotyczące aktów prawnych.