rozmiar czcionki: A | A | A

IV edycja konferencji geodezyjnej

02.06.2017 10:01

W czwartek 1 czerwca wicemarszałek Ewa Mańkowska wzięła udzial w IV edycji konferencji geodezyjnej „Informacja przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego”.

Głównym celem konferencji było zapoznanie się z dobrymi praktykami w zarządzaniu przestrzenią na szczeblu lokalnym i regionalnym z zastosowaniem systemów informacji przestrzennej. Na konferencji, która skierowana jest przede wszystkim do urzędników jednostek administracji publicznej m.in. zaprezentowano gotowe rozwiązania wspomagające realizację zadań wykonywanych przez te jednostki. Dotyczą one nie tylko sprawnego funkcjonowania i zarządzania daną jednostką, ale również umożliwiają mieszkańcom załatwianie wybranych spraw urzędowych drogą elektroniczną.

W czasie konferencji rozstrzygnięto również konkurs "Dolny Śląsk na kompozycji mapowej", który został zorganizowany w ramach III Wrocławskiego GIS Day 2016.

Zwyciężyła praca "Skarby II wojny światowej na Dolnym Śląsku" Olafa Wysockiego, studenta Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii na kierunku Geodezja i Kartografia, Politechniki Wrocławskiej.


Mapa przedstawia wojenne pozostałości III Rzeszy w obrębie województwa dolnośląskiego. Treść mapy została podzielona na 3 sekcje, o nazwach: „Tajemnicze konstrukcje”, „Skarby nieodnalezione” oraz „Skarby odnalezione”.

Obiekty zawierają informacje o lokalizacji znaleziska (podana jest nazwa polska i nazwa niemiecka miejscowości), nazwie zbioru oraz nazwie poprzedniego i obecnego właściciela odnalezionego skarbu. Przy każdym obiekcie zostały zdefiniowane źródła pozyskania informacji. Sekcja „Skarby odnalezione” zawiera dodatkowo informacje opisujące stan znalezionej skrytki ze zbiorami, a obiekty z kategorii „Tajemnicze konstrukcje” zawierają informacje o rozpoczęciu i zakończeniu budowy danego obiektu.

Wcześniejsze edycje konferencji poświęcone były zagadnieniom m.in. z zakresu planowania przestrzennego, bezpieczeństwa publicznego, czy wykorzystania danych przestrzennych w wykonywaniu zadań własnych przez jednostki samorządu terytorialnego. W tym roku poruszone zostały tematy dotyczące ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zasobów kulturowych w tym:


• zastosowaniu GIS w ochronie gruntów rolnych oraz ochronie powietrza,
• zarządzaniu zasobami przyrodniczymi z wykorzystaniem informacji przestrzennej,
• wykorzystaniu systemów informacji przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego w programie rewitalizacji,
• wykorzystaniu GIS dla ochrony zabytków kultury,
• nowym funkcjonalnościom i zasobom danych przestrzennych na Geoportalu Dolny Śląsk.

- Państwa liczny udział w poprzednich edycjach jak i w dzisiejszej konferencji jest dla nas dowodem, że cały czas istnieje potrzeba poszerzania wiedzy na temat wykorzystania systemów informacji przestrzennej - mówiła Ewa Mańkowska.

W tym roku na konferencji przedstawione zostały także informacje dotyczące realizacji przez Wydział Geodezji i Kartografii projektu pn. „Rozbudowa Geoportalu Dolny Śląsk - budowa Dolnośląskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej" w ramach RPO WD 2014-2020.