rozmiar czcionki: A | A | A

Inteligentna specjalizacja dla Dolnego Śląska

07.02.2012 12:57

Dwóch przedstawicieli Komisji Europejskiej, naukowcy, przedsiębiorcy i władze samorządowe wzięli dziś udział w seminarium podsumowującym wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego na Dolnym Śląsku. Zebrani w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu dyskutowali także o „inteligentnej specjalizacji" regionów, która jest wiodącą ideą Komisji Europejskiej na lata 2014 – 2020. W spotkaniu wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa.

Inteligentna specjalizacja stanowi kierunek, jaki Komisja Europejska wytycza państwom członkowskim, które w następnych latach będą walczyć o pieniądze z unijnej kasy. Poszczególne regiony mają za zadanie wskazać swoje mocne strony i wyspecjalizować się w określonych dziedzinach. Idea "smart specialization" obejmuje także współpracę przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych. Wspólnota europejska coraz bardziej stawia na nowoczesne technologie, w latach 2014-2020 Unia Europejska chce przeznaczyć środki przede wszystkim na innowacje. Byłaby to więc szansa na tworzenie oraz rozwój istniejących klastrów, parków i inkubatorów technologicznych, produktów regionalnych, a także wzmocnienie tych branż, które dominują w danym regionie.  Zgodnie z dotychczasowymi działaniami samorządu województwa, określonymi m.in. w Regionalnej Strategii Innowacji Dolnego Śląska, nasz region specjalizuje się w czterech obszarach naukowych: nauki medyczne i biologiczne, nauki chemiczne, informatyka i komunikacja, matematyka i fizyka.


Idea „inteligentnej specjalizacji” stała się przedmiotem debaty po raz pierwszy w Polsce. Po raz pierwszy również zebrani  mieli okazję wysłuchać informacji o zamierzeniach Komisji Europejskiej na kolejne 7 lat i skonfrontować je z własnymi planami oraz zamierzeniami. Podczas spotkania Komisję Europejską reprezentowali Marek Przeor, DG Regio Unit H1 (czyli unit odpowiedzialny za Polskę) oraz Rafał Janas, Program Officer dla RPO na Dolnym Śląsku.

Marszałek Jurkowlaniec, Jerzy Tutaj oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej dyskutowali również o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Budżet na przyszły okres programowania nie jest jeszcze zatwierdzony przez Komisję Europejską, dlatego też nie można określić, jakie fundusze będą do rozdysponowania na Dolnym Śląsku. Najważniejszymi zmianami dotyczącymi zasad wydatkowania funduszy w latach 2014-2020, które jednocześnie wzbudzają największe kontrowersje (strona polska zgłosiła do nich zastrzeżenia) są:  obowiązek przeznaczenia co najmniej 50% dostępnych środków na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje, wyłączenie możliwości kwalifikowania podatku VAT w projektach infrastrukturalnych oraz brak możliwości realizacji wielofunduszowych projektów.