rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląskie smaki w Muzeum Etnograficznym

24.01.2013 09:45

24 stycznia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbyło się spotkanie promocyjne niedawno wydanej książki pt. „Mom jo skarb t. III Smaki tradycji dolnośląskich”. W uroczystości wziął udział członek zarządu Włodzimierz Chlebosz i autorzy artykułów, zaś gospodarzem spotkania była Elżbieta Berendt, kierownik muzeum.

Dolnośląska kuchnia to nie tylko polskie regiony w pigułce, to również smaki bułgarskie, łemkowskie, karaimskie, greckie, żydowskie, litewskie, czadeckie, bośniackie, serbskie, ukraińskie, ormiańskie. Na spotkaniu obecni byli ludzie, którzy te smaki ze sobą na Dolny Śląsk przywieźli, a potem opisali w artykułach. W trakcie spotkania można było skosztować m.in. mamałygi, humusu, lutenicy, karaimskich bułek i wielu innych.


Na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się 35 dolnośląskich potraw i produktów żywnościowych. Dolny Śląsk od 2011 roku jest członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Wielu ludzi wytwarza produkty regionalne i tradycyjne, ale nie myśli o rejestrowaniu ich, albo nawet nie wie, że można to zrobić. Taka żywność łączy w sobie kulinarne dziedzictwo z wielu regionów walory smakowe i zdrowotne, a jej produkcja może wspomagać tworzenie nowych miejsc pracy. Trzeba o własnym dziedzictwie pamiętać – żeby przyszłe pokolenia wiedziały, że ten chleb albo ser jest nie tylko smaczny, ale i wiąże się z jego wytworzeniem pewna historia, o której dobrze jest pamiętać.
Przepisy, których efekty możemy obserwować w czasie prezentacji tradycyjnych stołów wielkanocnych, bożonarodzeniowych, czy w czasie gminnych uroczystości zdobywają nagrody i wyróżnienia. Wybieramy najlepsze potrawy corocznie w trakcie prezentacji tradycyjnych stołów wigilijnych i wielkanocnych. Zwycięzcy konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki regionów” walczą o „Perły” na poznańskich targach PolagraFood,


a dolnośląskie produkty prezentowane są na targach w kraju i za granicą.
Ludzie wytwarzający produkty regionalne, tradycyjne, zdrową i smaczną żywność, współtworzą i kontynuują dziedzictwo kulinarne Dolnego Śląska, które jest nam wszystkim bliskie. To nasz prawdziwy, smaczny skarb. Skarb, którego nie można ukraść.


Publikacja została wydana przez Muzeum Etnograficzne na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.