rozmiar czcionki: A | A | A

Cykl wystaw - Szlachta na Śląsku

27.05.2014 14:48

Szlachta na Śląsku – pod takim tytułem otwarto dziś wystawę zrealizowaną w ramach międzynarodowego projektu wystawienniczego i inaugurującą cykl prezentacji o tej samej nazwie. W uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim wraz z wicemarszałkiem Radosławem Mołoniem udział wzięli Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Marek Bojarski, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec dr Gottfried Zeitz oraz Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Jan Harasimowicz.

Sieć transgranicznych powiązań, łączących szlacheckie rody, była ważnym czynnikiem na drodze do współczesnej zjednoczonej Europy. Potwierdziły to między innymi badania naukowe kilkudziesięciu ostatnich lat, a w szczególności dorobek dużego polsko-niemieckiego projektu badawczego „Szlachta na Śląsku”. Otwarta dziś wystawa w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, odwołująca się do tego dorobku, poświęcona jest osobie hrabiny Friederike von Reden.     

Kolejne wystawy zorganizują Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Śląskie w Görlitz, Muzeum Kultury i Historii Miasta Görlitz, oraz Muzeum Ziemi Śląskiej z Opawy.     

Wystawy we Wrocławiu, Legnicy, Görlitz i Opawie zaprezentują dzieła sztuki powstałe w ciągu siedmiu stuleci: klejnoty i cenne sprzęty kościelne, księgi i rękopisy, broń i wyposażenie szlacheckich dworów. Ukazane zostanie również życie codzienne szlachty, jej działalność gospodarcza, służba na książęcych dworach, wojny, polowania i święta.

Zainicjowany przed trzema laty przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wielowymiarowy program „Tożsamość Dolnoślązaków – Unia Wielu Kultur” jest swoistym pomostem między tym co historyczne, a rzeczywistością integrujących się regionów europejskich. W program tym, który ciągle jest rozwijany, znakomicie i trafnie wpisuje się ciąg czterech wystaw „Szlachta na Śląsku”.

Wystawa powstała  przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
i Związku Gmin Karkonoskich.