rozmiar czcionki: A | A | A

Betlejemskie Światełko Pokoju na Dolnym Śląsku

21.12.2021 09:19

Betlejemskie Światło pokoju dotarło na Dolny Śląsk. Z rąk harcerzy odebrał je marszałek Cezary Przybylski. Każdego roku roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie

- Betlejemskie Światło Pokoju to symbol ciepła, miłości i nadziei, które już od kilku dekad łączy ludzi i narody. Dziękuję harcerzom i skautom za to, że od lat pielęgnują tę piękną tradycję, roznosząc płomienie świecy do wszystkich ludzi na całym świecie Niech to światło wniesie radość do Państwa serc i domów, zwłaszcza w tym trudnym czasie, oraz będzie symbolem nadziei i pomyślności w nadchodzącym roku – mówił marszałek Cezary Przybylski.


Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Tradycyjnie stawia się je na wigilijnym stole. Idea dzielenia się nim ma swój początek w Betlejem. To właśnie tam, w Grocie Narodzenia Pańskiego, płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.


Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.


Tym darem skauci z całej Europy, a wśród nich tradycyjnie harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.