rozmiar czcionki: A | A | A

40-lecie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

06.09.2014 17:34

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu świętuje jubileusz 40-lecia. Z tej okazji, 6 września br. Muzeum można było odwiedzić bezpłatnie. Otwarta została też czasowa wystawa „Magia Karkonoszy XIX/XX wieku” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla Dolnego Śląska”. Honorowy patronat nad obchodami jubileuszu objął Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Muzeum Sportu i Turystyki przez lata swojej działalności wniosło niezaprzeczalny wkład w propagowaniu wiedzy o walorach Dolnego Śląska. Zgromadzone wystawy poświęcone genezie i rozwojowi turystyki w Karkonoszach, sportom zimowym, środowisku przyrodniczemu, ale także wybitnym Polakom m.in. Tadeuszowi Różewiczowi czy Wandzie Rutkowskiej odwiedziło ponad 1,4 mln gości. To dowód na niezwykłą wartość zebranych w Muzeum ekspozycji.

- Od 40 lat Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu utrwala pamięć o wyjątkowej historii naszego regionu. Zebrane w Muzeum eksponaty oraz rekwizyty są niezaprzeczalnym świadectwem czasu, będącym źródłem lokalnej tożsamość oraz dumy  – mówił w trakcie uroczystości Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Od 1 stycznia 2003r. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest samodzielną Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Otwarcie MSiT Regionu Karkonoszy w Karpaczu, jako filii Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie nastąpiło 3 września 1974 roku. Zabytkowy budynek, w którym się znajduje został wzniesiony przez mieszkańców Karpacza w latach 1932-36. Od początku był przeznaczony na cele muzealne. Lokalna społeczność była dumna z tego, że szczycić się może swoją długą historią i osiągnięciami przed przyjeżdżającą tutaj publicznością nie tylko z całego Dolnego Śląska, ale i z innych regionów Europy.

Wystawy stałe, które znajdują się obecnie w muzeum pokazują genezę i rozwój turystyki, sportów zimowych a także bogactwo przyrodnicze Karkonoszy. Można tu dowiedzieć się m.in. o najważniejszych miejscach kultu, Walonach, kim jest Duch Gór i jakie opowieści na jego temat krążą w regionie, a także zapoznać się z historią i działalnością Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Jestem przekonany, że Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w dalszym ciągu będzie wzbogacać swoje zbiory, ukazując turystom z całego świat historię, piękno i magię Naszych Karkonoszy – mówił w Karpaczu marszałek Cezary Przybylski.