rozmiar czcionki: A | A | A

200 lat Archiwum Państwowego we Wrocławiu

28.09.2011 14:55

W tym roku Archiwum Państwowe we Wrocławiu obchodzi 200-lecie swego istnienia. Z tej okazji została wydana monografia pt. „Archiwum Państwowe we Wrocławiu 1811-2011. Przeszłość i współczesność”, w której przedstawiono historię oraz bogaty zasób tej instytucji.

Dziś, w głównych uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się we wrocławskiej siedzibie Archiwum, uczestniczyli marszałek Rafał Jurkowlaniec i wojewoda Marek Skorupa. Po okolicznościowych przemówieniach i wręczeniu odznaczeń zasłużonym pracownikom zostały wygłoszone referaty poświęcone działalności instytucji i jej zbiorom. Obchody zakończyło otwarcie okolicznościowej wystawy oraz koncert w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

HISTORIA
Archiwum Państwowe we Wrocławiu powstało na gruzach działającego w przedwojennym Wrocławiu Staatsarchiv zu Breslau. W 1811 r., w związku z sekularyzacją klasztorów śląskich, powołano do życia Archiwum Prowincji Śląskiej we Wrocławiu, którego zadaniem było zabezpieczenie olbrzymiej liczby książek, dzieł sztuki i archiwaliów nagromadzonych przez klasztory na Dolnym i Górnym Śląsku w ciągu minionych wieków. Archiwum funkcjonowało początkowo w połączeniu z Uniwersytetem Wrocławskim, dopiero w roku 1821 zostało usamodzielnione i otrzymało prawo przejmowania wszelkich akt państwowych. W 1835 roku nadzór nad archiwum objęło Nadprezydium Prowincji Śląskiej, co spowodowało zmianę jego charakteru. Archiwum wrocławskie zaczęło przekształcać się w instytucję administracyjno-naukową. Kolejnym krokiem w tym kierunku było włączenie w 1867 r. Archiwum Prowincji Śląskiej do państwowej sieci archiwalnej i związana z tym zmiana nazwy na Archiwum Państwowe (Staatsarchiv). Wraz z przejęciem w 1945 r. administracji przez władze polskie rozpoczęła się akcja ratowania archiwaliów. Ocalałe z pożogi wojennej akta gromadzono w przydzielonym przez władze miejskie budynku przy ul. Pomorskiej 2. Obecna struktura organizacyjna państwowej sieci archiwalnej na Dolnym Śląsku, ukształtowana została w latach 90-tych.