rozmiar czcionki: A | A | A

Drogi dla natury

11.06.2010 13:52

Czy istnieje miejsce dla drzew przy polskich drogach? Czym są przydrożne aleje i dlaczego warto je zachować? Jeśli wycinamy, sadźmy... O tym dyskutowali wczoraj podczas wspólnej konferencji samorządowcy, drogowcy, ekolodzy, biolodzy i architekci przyrody.

Jesienią ubiegłego roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei podpisała deklarację z Fundacją EkoRozwoju, wyznaczającą nowe podejście do rozwiązywania dylematów związanych z bezpieczeństwem ruchu w kontekście drzew rosnących w ciągach dróg wojewódzkich. Podstawową funkcją dróg jest zapewnienie warunków do efektywnego i bezpiecznego transportu samochodowego. Towarzyszące wielu drogom drzewa mają wielkie znaczenie dla przyrody, będąc siedliskiem licznych gatunków zwierząt, w tym chronionych prawem krajowym i europejskim. Aleje przydrożne są także ważnym elementem tradycyjnego polskiego krajobrazu, świadectwem kultury przeszłych pokoleń oraz zabytkiem techniki drogownictwa.

DSDiK zadeklarował konsultacje z Fundacją EkoRozwoju dotyczące planów poprawy bezpieczeństwa ruchu w związku z usuwaniem drzew w alejach przydrożnych, tak, by złagodzić wpływ tych zabiegów na przyrodę, a zwłaszcza gatunki chronione. Zanim siekiera pójdzie w ruch, będą rozważane alternatywne metody m.in. umieszczenie barier energochłonnych, lepsze oznakowanie rosnących drzew blisko skrajni jezdni, ograniczenia prędkości. FER natomiast w myśl podpisanej deklaracji przeprowadzi, w uzgodnieniu z DSDiK, sadzenie drzew przy tych drogach wojewódzkich Dolnego Śląska, gdzie szerokość pasa drogowego i względy bezpieczeństwa pozwalają na odtwarzanie lub wprowadzanie zadrzewień.

Dolnośląskie drogi wojewódzkie będą dobrze służyć i ludziom, i naturze. O funkcji zieleni przydrożnej, współpracy z ekologami, o kształtowaniu wizerunku firmy dbającej o środowisko i zadaniach drogowców w kontekście ochrony drzew mówiła Natalia Kita, główny specjalista ds. ochrony środowiska w DSDiK.