rozmiar czcionki: A | A | A

Międzynarodowe spotkanie seniorów „Historia i kultura na szlaku Via Regia” – 27.04.2012 / Nowogrodziec

23.05.2012 14:52

Ponad 160 przedstawicieli środowisk seniorskich z terenu polsko-czesko-niemieckiego pogranicza spotkało się 27 kwietnia 2012 r. w Nowogrodźcu (powiat bolesławiecki), aby wspólnie poznawać historię i kulturę historycznego szlaku Via Regia.

Organizatorami spotkania zatytułowanego „Historia i kultura na szlaku Via Regia” było Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” z Lubania wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej – Domem Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu oraz partnerami zagranicznymi: Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz (Niemcy) i Venkovsky Prostor z Liberca (Czechy).  Wsparcia finansowego udzieliła Unia Europejska.

 

Wydarzenie nawiązuje do wieloletniej tradycji corocznych spotkań środowisk seniorskich z terenu pogranicza dolnośląskiego, landu Saksonia oraz północnej części Czech. W tym roku uczestników gościł Nowogrodziec, miasto na szlaku Via Regia.

 

Via Regia (inaczej „Droga Królewska”), to średniowieczny trakt  kupiecki, łączący Wschód i Zachód Europy. Przebiega z Ukrainy, przez Polskę, Niemcy, Francję aż do Hiszpanii. Na Dolnym Śląsku wiedzie m.in. przez Złotoryję, Bolesławiec, Nowogrodziec, Lubań i Zgorzelec. Współcześnie Via Regia na styku Polski, Niemiec i Czech oferuje mieszkańcom i turystom wiele atrakcji historycznych, przyrodniczych i kulturowych. Organizatorzy w roku 2012 – ogłoszonym Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej – postanowili zainteresować seniorów z Polski, Niemiec i Czech tematem Via Regia, przede wszystkim przybliżyć uczestnikom walory  miasta Nowogrodziec - słynącego z tradycji gancarskich, muzyki organowej, wielokulturowości i niezapomnianej lokalnej kuchni.

 

W spotkaniu w Nowogrodźcu wzięło udział prawie 70 seniorów z przygranicznych powiatów Dolnego Śląska: lubańskiego, bolesławieckiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Domów Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu, Lubaniu i Bolesławcu, Klubu Pionierów Ziemi Lubańskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowogrodźcu, Klubu „Aktywni 50+ i nie tylko” ze Zgorzelca oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Lwówku Śląskim. Równie licznie reprezentowana była strona niemiecka (ok. 50 osób) i czeska (ok. 40 osób). W wydarzeniu uczestniczyli seniorzy z regionów bezpośrednio sąsiadujących z Dolnym Śląskiem: landu Saksonia i Kraju Libereckiego. Przybyli także  przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji.

 

Uczestników na terenie Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu powitali: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Prezes Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze” Edward Szczerbień, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu Anna Lityńska oraz przedstawiciele strony czeskiej i niemieckiej. W przedpołudniowym programie znalazły się: występy dzieci z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu oraz zespołu folklorystycznego „Gościszowianki”. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczestnikom degustacja lokalnych produktów, wśród których królowała „pieczenica” (pieczony prosiak). Jest to tradycyjna potrawa przyrządzana według przepisów przywiezionych przez osadników z terenu ówczesnej Jugosławii, przybyłych w okolice Nowogrodźca po II wojnie światowej.

 

Po prezentacjach środowisk seniorskich z poszczególnych krajów uczestnicy spotkania przeszli do Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu, w której wysłuchali wykładów na temat historii, kultury i tradycji na szlaku Via Regia. Zaprezentowane zostały: „Produkty turystyczne krainy Via Regia”, „Nowogrodziec – Miasto Dobrego Garnka” oraz sylwetka wybitnego kompozytora epoki romantyzmu urodzonego w Nowogrodźcu -  Josepha Ignatza Schnabla. Na terenie szkoły uczestnicy mieli także możliwość zwiedzenia wystawy fotograficznej opracowanej samodzielnie przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu zatytułowanej „Nowogrodziec w oczach seniorów – wczoraj i dziś”.

 

Na zaproszenie Burmistrza Nowogrodźca seniorzy zwiedzili Ratusz Miejski w Nowogrodźcu oraz wysłuchali z zainteresowaniem historii tego obiektu. Ksiądz Dziekan Krzysztof Słabicki przybliżył grupie informacje na temat kościoła p.w. św. Ap. Piotra i Pawła oraz klasztoru Magdalenek. Dużo wrażeń dostarczył koncert muzyki klasycznej, w wykonaniu Mariusza Urbana (organy) i Krzysztofa Adamca (wiolonczela) oraz występ chóru „Harmonia”. W kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła rozbrzmiały m.in. utwory J.S. Bacha, J.I. Schnabla i W.A. Mozarta.

 

Po powrocie na teren Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu goście z Polski, Niemiec i Czech wymieniali się swoimi wrażeniami przy kawie i cieście. Czas umilał im zespół folklorystyczny „Zagajnik”.

 

Na zakończenie tego intensywnego dnia, ale jakże bogatego w nowe informacje, doświadczenia, niezapomniane przeżycia i wiele pozytywnych emocji, uczestnicy przyłączyli się spontanicznie do wspólnego tańca przy ludowej muzyce.

 

Międzynarodowe spotkanie środowisk seniorskich w Nowogrodźcu odbyło się w ramach projektu „Historia i kultura na szlaku Via Regia”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich instytucji, organizacji i osób zaangażowanych w realizację spotkania.