rozmiar czcionki: A | A | A

Zasłużeni dla Województwa Dolnośląskiego podczas XIV Święta Województwa

19.10.2024 19:19

ODZNAKI HONOROWE „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO” zostały wręczone podczas uroczystej sesji Sejmiku z okazji XIV święta Województwa, która miała miejsce w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze 19. października 2024 r.

ZŁOTE ODZNAKI HONOROWE „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO”

otrzymali:


1.    Pani Katarzyna Woźniak – lekarz onkolog. Dzięki ogromnemu doświadczeniu, wiedzy i empatii cieszy się wielkim uznaniem i autorytetem. W Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej Pani doktor Katarzyna Woźniak doprowadziła do powstania Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii. Z jej inicjatywy uruchomiony został Zakład Radioterapii oraz Poradnia Onkologiczna z Oddziałem Jednego Dnia. Pani Katarzyna jest także promotorem i kierownikiem specjalizacji personelu lekarskiego, który mobilizuje do zdobywania najnowszych osiągnięć nauki.

2.    Pani Dorota Dobek – lekarz ginekolog. Ponad 20 lat temu założyła nowoczesną przychodnię ginekologiczno-położniczą, co przyczyniło się do znaczącej poprawy opieki medycznej dla kobiet z Jeleniej Góry i Regionu Jeleniogórskiego. Stworzyła prężny ośrodek badań profilaktycznych, gdzie promuje programy regularnych badań wczesnego wykrywania i leczenia chorób onkologicznych. Rocznie udzielanych jest ok. 39 tys. świadczeń specjalistycznych dla kobiet, a opieką medyczną objętych jest ponad 90 tys. pacjentek.


3.    Pani Magdalena Makiela - Wychota – lekarz pediatra. W 2000 r. z zespołem lekarzy utworzyła nowoczesną „Przychodnię Zabobrze” - Centrum Medyczne w Jeleniej Górze. Przychodnia nieustannie rozwija swoją działalność m.in. w zakresie kompleksowej diagnostyki obrazowej - służy do tego ultrasonograf i tomograf komputerowy. W Centrum Medycznym wdrożyła innowacyjne i skierowane bezpośrednio do pacjenta formy leczenia, na przykład w programie koordynowana opieki dla pacjentów przewlekle chorych. Pani dr Magdalena Makiela-Wychota doprowadziła do powstania Ośrodka Badań Klinicznych jako placówki, która ściśle współpracuje z producentami leków.  

4.    Rotary Club Jelenia Góra skupia blisko czterdziestu ludzi dobrej woli i wrażliwego serca. Powstał w 1997 roku z inicjatywy grupy jeleniogórskich przedsiębiorców i jest jednym z najdłużej działających w Polsce. Klub zorganizował wiele lokalnych akcji charytatywnych, ale angażował się również w międzynarodową pomoc humanitarną. Szczególną uwagę skupiano na wsparciu poszkodowanych przez los dzieci. Akcje charytatywne przyniosły mieszkańcom regionu wymierne efekty w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, komputerowego, audiowizualnego, aparatury medycznej, czy pojazdów i wyposażenia placówek opiekuńczych i szkolnych. Działalność Klubu Rotary Jelenia Góra to również programy pomocowe o różnej tematyce, np. „Ratujmy wzrok dzieciom” – dzięki tym działaniom  przebadano 40 000 dzieci, u ponad 20% wykryto wady wzroku i sfinansowano okulary. Zarząd i członkowie Rotary Club deklarują dalsze zaangażowanie w pomoc społeczności naszej małej ojczyzny, jaką jest Dolny Śląsk.

5.    Pan Ryszard Dzięciołowski 
- Jest współtwórcą Rotary Club w Jeleniej Górze, a następnie Rotary Club Karkonosze – Karpacz, którego jest liderem. Był Radnym Jeleniej Góry i współzałożycielem Jeleniogórskiego Forum Samorządowego. Od lat angażuje się w działalność społeczną w subregionie Karkonoskim. Jest pomysłodawcą i współrealizatorem m.in. corocznego charytatywnego wyścigu rowerem na Śnieżkę. Zebrane fundusze przeznaczane są na zakup protez, sprzętu rehabilitacyjnego, stypendia dla potrzebujących dzieci i wsparcie warsztatów terapii zajęciowej. Z jego inicjatywy Rotary Club we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej – Biurem Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze corocznie organizują Aukcję Dzieł Sztuki. Na licytację wystawiane są przede wszystkim prace artystów z regionu. Środki finansowe z aukcji przeznaczane są na wsparcie artystów i na promowanie sztuki wśród młodzieży.

6.    Pan Zygfryd Szygula - Od lat jest zaangażowany w działalność charytatywną jako członek lokalnych organizacji i stowarzyszeń, m.in.: Towarzystwa Miłośników Karpacza, Partnerstwo Ducha Gór czy Karkonoskiej Organizacji Turystycznej Śnieżka. Jest członkiem i byłym prezydentem Rotary Club Karkonosze – Karpacz. Był pomysłodawcą i prowadzącym Country Club Bacówka w Karpaczu, gdzie odbywały się koncerty na żywo. Dziś spełniając marzenia żony i swoje prowadzą pensjonat „Dom Potok”.


7.    Muzyczne Radio od 1992 r. pełni funkcję medium dostarczającego rzetelne informacje o wydarzeniach w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale swoim zasięgiem obejmuje również Bogatynię, Świdnicę, Wałbrzych i Legnicę. Twórcy stawiają na ciągły rozwój, uruchamiając kolejne stacje nadawcze czy rozbudowując portal informacyjny www.muzyczneradio.pl. Za sukcesem radia stoi Pan Ryszard Pragłowski, który wraz z załogą odpowiada na potrzeby mieszkańców i  zmieniającego się rynku. W rozgłośni swoje pierwsze zawodowe kroki stawiało wiele ważnych postaci medialnych m.in. Tomasz Kammel i Arkadiusz Włodarski.

8.    Pan Jarosław Gromadzki – animator kultury, od prawie 20 lat pełni funkcję dyrektora Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze. W 1997 roku był pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „ZOOM-ZBLIŻENIA”. Festiwal, którego był dyrektorem w latach 1997-2005, istnieje do dzisiaj i jest jednym z ważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce. W 1998 r. otrzymał tytuł „Instruktora Roku”, przyznawany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie w ramach konkursu „Bliżej do teatru” za pracę z młodzieżą w prowadzonej przez niego dziecięcej grupie teatralnej „RRRYM”. Był pomysłodawcą i organizatorem przeglądu teatrów dziecięcych. Przegląd organizowany jest do dzisiaj jako Międzynarodowy Festiwal Teatru Dziecięcego „Teatrrrałki”.

9.    Pan Marcin Wyrostek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu, a obecnie wykładowcą macierzystej uczelni w Instytucie Jazzu i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Szerokiej publiczności jest znany z wygranej w telewizyjnym programie „Mam talent” w 2009 roku, wówczas, dzięki kunsztowi gry Marcina Wyrostka grę na akordeonie pokochało wielu Polaków. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród na konkursach i festiwalach muzyki akordeonowej w kraju i za granicą. Na koncie ma 3 płyty platynowe i jedną złotą, jest producentem i wydawcą własnych albumów, producentem tras koncertowych oraz koncertów galowych. Otrzymał statuetkę „Bestseller Empiku 2012” oraz statuetkę „Promotor Polski” w 2017 roku.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych, m.in. w Opolu, w Sopocie, na Męskim Graniu. Koncertował w wielu krajach m.in.: w Anglii, Azerbejdżanie, Belgii, Francji, Hiszpanii, w Katarze, na Litwie, Łotwie, w Maroku, Panamie, czy w USA. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami i orkiestrami polskich filharmonii, z instrumentalistami, zespołami i solistami, m.in. z Kayah, z Lady Pank, Dorotą Miśkiewicz, Bobby’m McFerrin’em, Ireną Santor, Kasią Moś, Stanisławem Soyką.

10.    Polskie Bractwo Kopaczy Złota - powstało w 1993 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa na rzecz promocji Złotoryi, Dolnego Śląska i Polski. Polskie Bractwo Kopaczy Złota jest organizacją typu "non profit" działającą na rzecz promocji miasta, powiatu, regionu, a także Polski jako miejsca niezwykle atrakcyjnego pod względem turystycznym oraz popularyzacji "płukania złota", jako formy czynnego rodzinnego wypoczynku w środowisku naturalnym.


11.    Panowie  Bolesław i Mieczysław Osipikowie - bliźniacy z Jeleniej Góry. Od najmłodszych lat podróżują na rowerach i razem przemierzyli pół miliona kilometrów. Każda z wypraw miała swój odrębny charakter i cel. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz, odwiedzili różne zakątki świata: m.in. ZSSR, NRD, Czechy, Belgię, Holandię, Austrię, Słowację, Grecję ,Rumunię, Węgry. W każdym kraju i miejscowości spotykali się z mieszkańcami i władzami, z przedstawicielami mediów. Wszędzie zostawiali swój „ślad” i „ślad” Dolnego Śląska i Jeleniej Góry. Dzisiaj w wieku 74 lat nadal są kreatywni i aktywni – organizują wycieczki rowerowe, rajdy, prelekcje, wykłady, wystawy fotograficzne z podróży. Opowiadać o wyprawach seniorom i młodzieży, tłumaczą jak przygotować się do wyprawy, jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach, i jak zachować dziarskość. Nie sposób wymienić wszystkich dróg, duktów i ścieżek, które przemierzali Bracia Osipikowie, ale jedno można stwierdzić, że na każdej wyprawie, ubrani w stroje z barwami i logiem miasta z dumą i radością opowiadali, że są z Dolnego Śląska, z Jeleniej Góry.

12.    Pani Joanna Broniarczyk stworzyła i kieruje jeleniogórską biblioteką cyfrową, która zdigitalizowała i udostępniła wówczas ponad 34 000 dokumentów historycznych, w tym starych czasopism. Od 2006 r. digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dokumentów rozszerzyła na książki z całego Dolnego Śląska i obecnie Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa udostępnia 55 tys. obiektów. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa jest jedną z największych w Polsce tego typu bibliotek prowadzonych przez bibliotekę publiczną. Jej zasoby służą czytelnikom z całego kraju, promując historię i tradycję Dolnego Śląska.

13.    Pani Aleksandra Kaczmarek przez ponad 50 lat była nauczycielką matematyki i języka niemieckiego, głównie w Szkole Rzemiosł Artystycznych i Liceum Plastycznym w Jeleniej Górze. Jest cenionym pedagogiem i cieszy się wielkim autorytetem. Opracowywała i wdrażała nowatorskie metody nauczania i wychowania. Mocno angażowała się w rozwój artystyczny młodzieży, organizując wystawy prac w dziedzinie malarstwa i rzeźby, w tym w miastach partnerskich Jeleniej Góry, w Niemczech i Finlandii. Dzięki bardzo dobrej znajomości języków obcych była inicjatorką i realizatorką szerokiej współpracy zagranicznej młodzieży i szkoły. Pani Aleksandra ma duży wkład w rozwój międzynarodowej współpracy partnerskiej Jeleniej Góry. To dzięki jej działaniom została podpisana umowa partnerska Jeleniej Góry z Pani Aleksandra od wielu lat angażuje się również w sprawy kobiet, ich problemów i organizowania pomocy. Jest współorganizatorką międzynarodowych konferencji kobiet z udziałem przedstawicieli wszystkich miast partnerskich Jeleniej Góry. Działa w wielu stowarzyszeniach, obecnie ściśle współpracuje ze Związkiem Seniorów w Goerlitz oraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Lipsku. Jest lektorem języka niemieckiego na Akademii III Wieku w Jeleniej Górze.

14.    Pani Janina Peikert jest inicjatorką, założycielką i prowadzącą Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jeleniej Górze. Obecnie to prawie 450 słuchaczy w różnymi wieku na 40 kierunkach aktywności. Powstały m.in.: chór, sekcja tańca solo i w kręgu, kabaret, zespół teatralny, pracownia malarska, pracownia grafiki, sekcja fotograficzna, warsztaty literackie i sekcja rękodzieła. Twórczość artystyczna słuchaczy jest prezentowana na wielu wystawach w jeleniogórskich galeriach oraz w placówkach kultury. Pani Janina Peikert pomagała tworzyć uniwersytety trzeciego wieku w wielu miastach, m.in. w Bolesławcu, Szklarskiej Porębie, Zgorzelcu, Kamiennej Górze, Lubaniu. Pani Peikert jest także utalentowaną fotografką, a jej pasją jest poznawanie odległych krajów i śladów historii kultur. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych oraz wieloletnią członkinią Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.  


15.    Pan Zbigniew Stępień
jest trenerem narciarstwa klasycznego. Od 30 lat jest dyrektorem i nauczycielem w sportowej Szkole Podstawowej nr 15 w Jeleniej Górze, a także Wiceprezesem Dolnośląskiego Związku Narciarskiego. Od 10 lat pełni funkcję Prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Karkonosze” – Sporty Zimowe w Jeleniej Górze. Klub prowadzi sekcje narciarstwa biegowego, biathlonu i saneczkarstwa, w każdej z tych sekcji osiąga wysokie wyniki sportowe. Pan Zbigniew nie tylko szkoli zawodników, ale jest również pomysłodawcą i organizatorem wielu imprez sportowych m.in. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych w Jakuszycach, Pucharów Świata w biegach narciarskich, cyklicznych Mistrzostw Jeleniej Góry w biegach na nartach, Mistrzostw Jeleniej Góry w biegach na hulajnogach i nartorolkach. Klub od lat znajduje się w rankingu najlepszych klubów w Polsce. W klasyfikacji klubowej 30. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Małopolska 2024 w sportach zimowych Klub Karkonosze – Sporty Zimowe zdobył I miejsce. Zawodnicy Klubu reprezentowali Polskę na IV Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich Korea Południowa 2024 w saneczkarstwie i biathlonie.  


16.    Pan Ryszard Kiełek jest działaczem społecznym, znanym filantropem, najstarszym w Polsce wolontariuszem. Przez 43 lata, prowadząc działalność dobroczynną, przeprowadził dwa tysiące akcji i kampanii pomocowych dla skrzywdzonych dzieci i dorosłych. Jako Regionalny Koordynator i animator kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbył tysiąc spotkań czytelniczych, odwiedzając przedszkola, szkoły, szpitale i ośrodki opiekuńcze. W roku bieżącym obchodzi 25. lecie wolontariatu czytelniczego. Jest aktywnym publicystą, pisarzem, poetą nagradzanym przez różne wydawnictwa m.in. przez wydawnictwo „Biały Kruk”. Za swoją działalność otrzymał wiele prestiżowych nagród i medali: „Order Uśmiechu” za działalność na rzecz dzieci, medal za zasługi dla Kultury Polskiej „Gloria Artis”, Srebrny Krzyż Zasługi za pracę społeczną, medal za zasługi w Obronie Praw Dziecka, statuetkę za najlepiej prowadzoną kampanię czytelniczą w Polsce, statuetkę „Przyjaciel Dzieci z Niepełnosprawnościami”.

17.    Pan Wojciech Łabun - Jego misja to pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej i zapobieganie wykluczeniu przez organizowanie różnych form pomocy i wsparcia. Pan Wojciech przez wiele lat był dyrektorem Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”. Od 15 lat kieruje działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. Jego działalność znacząco wykracza poza obowiązki dyrektora MOPS-u. Podejmuje ważne inicjatywy, aby rozwiązywać ich problemy i ograniczać skalę biedy i wykluczenia. Do ważniejszych dokonań Wojciecha Łabuna należy zaliczyć: współudział w utworzeniu systemu opieki nad dzieckiem i rodziną w Jeleniej Górze poprzez stworzenie sieci placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnego domu dziecka, utworzenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi systemu usług opiekuńczych, współorganizacja utworzenia w Jeleniej Górze Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zorganizował Dzienny Dom Senior Plus dla mieszkańców z Zabobrza, rozpoczął realizację Centrum Usług Opiekuńczych dla 100 starszych i niepełnosprawnych mieszkańców dzielnicy Sobieszów. W sposób szczególny dba o zapewnienie mieszkań chronionych dla wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze. Pan Wojciech ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

18.    Pan Jarosław Przybylski - Od wielu lat pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Prywatnie jest również ratownikiem medycznym, a jego umiejętności i wiedza medyczna wielokrotnie okazywały się nieocenione podczas akcji ratunkowych. Przez lata swojej kariery zawodowej wniósł wkład w rozwój lokalnej gospodarki, tworząc miejsca pracy dzięki innowacyjnemu podejściu do zarządzania. Aktywnie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną. Regularnie wspiera lokalne organizacje non-profit, pomagając osobom potrzebującym i promując inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska. Charytatywnie działał również poza granicami kraju - w Tanzanii pomagał tworzyć placówki medyczne i szkolił ludność w zakresie ratownictwa medycznego. Pan Jarosław Przybylski jest znanym promotorem edukacji i rozwoju postaw społecznych Dolnoślązaków, organizuje oraz sponsoruje liczne warsztaty i kursy, które pomagają ludziom zdobywać nowe umiejętności i lepiej przygotować się do wyzwań zawodowych i życiowych. Aktywnie wspiera inicjatywy kulturalne oraz działania mające na celu zachowanie i promowanie naszego dziedzictwa kulturowego.

19.    Pan Edward Ostrowski utworzył i rozwija stowarzyszenie „Golf Club Jelenia Góra”, promuje golf w mieście oraz organizuje turnieje i imprezy dla każdego. Pan Edward utworzył pole golfowe na terenie uciążliwym, zdegradowanym po dawnym wysypisku śmieci. Klub funkcjonuje od 2012 r. i obecnie liczy 120 członków. Prace przy tworzeniu pola golfowego mają charakter społeczny. Golf Club Jelenia Góra prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do uczniów szkoły podstawowej nr 3, ponadto są organizowane otwarte pikniki golfowe. Pan Edward prowadził także zajęcia dla dwóch roczników Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. Działalność Pana Ostrowskiego została dostrzeżona przez „The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews” – najbardziej prestiżową instytucję na świecie w dziedzinie golfa, która udzieliła wsparcia merytorycznego i finansowego jeleniogórskiemu klubowi golfowemu.


20.    Pani  Zofia Tuła od roku 2012 reprezentuje Karkonoski Klub Kajakowy w Jeleniej Górze. Od tego czasu jest nieprzerwanie Mistrzynią Polski we Freestyle’u Kajakowym. Przyczyniła się do rozwoju  tej dyscypliny wśród kobiet w Polsce i na Świecie. Jest jedną z dwóch kobiet w historii w kat. K1K, które przebiły tysiąc punktów za pojedynczy przejazd w zawodach rangi ICF. Jako pierwsza Polka-kobieta zdobywała medale dla Polski na arenie międzynarodowej we freestyle’u kajakowym. Na swoim koncie ma zwycięstwo w Pucharze Europy i Pucharze Świata. Jest medalistką Mistrzostw Świata w konkurencji w kajaku oraz w kanadyjce, a także jest medalistką Mistrzostw Europy łącznie w trzech konkurencjach. Zofia ma na swoim koncie wiele zwycięstw w prestiżowych imprezach międzynarodowych we Freestyle’u Kajakowym. Pani Zofia realizuje się również jako trenerka. Przez ostatnie lata skupiła się głównie na treningu kobiet. Ma ogromny udział w sukcesie młodej reprezentantki Polski w Mistrzostwach Europy w Garazu, gdzie Zofia zdobyła 2 srebrne medale w konkurencji kajaków i kanadyjek seniorek, a jej wychowanka brąz w kategorii kajakarek juniorek. Zofia urodziła się we Wrocławiu, ale jak sama przyznaje, jej serce bije w Jeleniej Górze, ale najważniejsze, że wszystko to dzieje się na Dolnym Śląsku.

21.     Pan Tomasz Czaplicki - w wieku 16 lat zacząć trening Freestyle’u Kajakowego – najbardziej wymagającej dyscypliny kajakarstwa. W 2006 roku zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Polski jeszcze jako junior, rok później był już najlepszy w Kraju wśród seniorów. Współtwórca Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym, które przerodziły się w zawody międzynarodowe – Otwarty Puchar Polski „Beaver River Games 2014” w Jeleniej Górze, potem w finałowe zawody Pucharu Europy w 2015 roku, na które przyjechało 8 ekip narodowych. Podczas Mistrzostw Polski w 2011 roku, w Jeleniej Górze poznał Zofię Tułę. Od tamtej pory razem rozwijają swoją pasję do kajakarstwa i reprezentują Jelenią Górę i Polskę na arenie międzynarodowej. W 2013 roku w Stanach Zjednoczonych wywalczył pierwszy w historii medal Mistrzostw Świata we freestyle’u kajakowym dla Polski. Tomasz Czaplicki realizuje się też w pacy trenerskiej i od chwili wybudowania przez Karkonoski Klub Kajakowy odpowiedniej infrastruktury na rzece Bóbr tzw. „spotu” wspólnie z Zofią Tułą przeprowadził setki setki godzin treningów i warsztatów dla kajakarzy z całej Polski.  Tomek od lat zaangażowany jest też w treningi Zofii, która osiąga historyczne wyniki dla Polski w kategorii kobiet. Poza sportem Tomasz Czaplicki zajmuje się ratownictwem wodnym oraz narciarskim. Na swoim koncie ma ponad 1000 udanych akcji ratunkowych i interwencji zarówno w wodzie, jak i na śniegu.  W latach 2015-2018 dwukrotnie zdobył Puchar Europy, dwukrotnie też wywalczył Puchar Świata znowu zapisując się w historii jako pierwszy Polak, który nie tylko, że zdobył te tytuły, ale też je obronił. W 2016 roku wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy, a już na następnych Mistrzostwach w 2018 roku w Bratysławie zdobył pierwszy, historyczny tytuł Mistrza Europy dla Polski. Tomasz Czaplicki w sezonie 2024 zajął drugie miejsce w Pucharze Świata, by następnie wywalczyć po raz drugi w swojej karierze Tytuł Mistrza Europy podczas zawodów w Graz, w Austrii ustanawiając przy tym najwyższy wynik punktowy w historii rozgrywania imprez międzynarodowych we Freestyle;u Kajakowym.


SREBRNE ODNAKI HONOROWE „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO”

otrzymali:

1.    Pani Olga Danko to uznana instruktorka Szkoły Górskiej a także znakomita instruktorka rekreacji ruchowej w narciarstwie zjazdowym i z Nordic Walking. Od 1987 roku jest sudeckim przewodnikiem górskim, a od 2012 roku posiada uprawnienia instruktora przewodnictwa PTTK. Jest wykładowcą w wielu projektach europejskich skierowanych do branży turystycznej województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Odznaczona brązową oraz złotą odznaką honorową PTTK.

2.    Ksiądz podpułkownik Przemysław Tur przez 6 lat był wikariuszem w złotoryjskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i wówczas życie parafialne kwitło wieloma inicjatywami i działaniami, m.in. powstała Oaza, świetlica dla dzieci, ogromne plenerowe widowiska Drogi Krzyżowej. Ksiądz Przemysław założył też zespół pod nazwą „ROTA”, który swój pierwszy montaż poetycko-muzyczny poświęcił Żołnierzom Wyklętym. Był organizatorem uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych oraz rocznic związanych z tradycjami oręża polskiego. Obecnie pełni rolę kapelana Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej „BARYT” a także funkcję kapelana stowarzyszenia byłych żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej COMMANDO w Bolesławcu.