rozmiar czcionki: A | A | A

XLVI sesja Sejmiku

13.05.2022 08:08

Zarząd Województwa Dolnośląskiego otrzymał od Radnych wotum zaufania oraz absolutorium budżetowe za rok 2021. Przyjęty został również Raport o Stanie Województwa Dolnośląskiego za rok 2021.Dzisiejszą Sesję Sejmiku Województwa rozpoczęliśmy od wideo rozmowy z Przewodniczącym Rady Najwyższej Obwodu Dnipropietrowskiego, podczas którego otrzymaliśmy szczegółowe informacje, jak wygląda sytuacja w naszym regionie partnerskim w Ukrainie. Serdecznie dziękuję za to spotkanie i przede wszystkim za poświęcenie oraz bohaterstwo podczas tej wojny. 


Od rozpoczęcia wojny Dolny Śląsk wysyła pomoc humanitarną do Ukrainy. Na początku marca do Obwodu Dnipropietrowskiego z naszego Międzynarodowego Hubu Pomocy Humanitarnej wyjechały trzy karetki przekazane przez Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu wypełnione środkami medycznymi oraz tir z pomocą humanitarną. Pod koniec marca do wojskowego szpitala w Krzywym Rogu na terenie obwodu, wskazanym jako szpital centralny dla jednostek wojskowych, wyjechał tir ze specjalistycznymi artykułami medycznymi oraz artykułami pomocy humanitarnej z naszego Hubu.


Współpraca będzie się rozwijać już warunkach pokoju i stabilizacji w Ukrainie.


Rok 2022 rokiem Ratownictwa Górskiego na Dolnym Śląsku z okazji 70-lecia istnienia.


Z okazji 70 lat istnienia Radny Jerzy Pokój, wieloletni Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR, przedstawił dokonania Ratowników z Karkonoskiej Grupy GOPR, krótką historię oraz zaprosił do obejrzenia przed salą Sejmiku wystawy fotograficznej Karkonoskiej Grupy GOPR. Gościem na sesji Sejmiku był Prezes Karkonoskiej Grupy GOPR Mirosław Górecki.
 Wystawa będzie prezentowana w wielu miastach Dolnego Śląska.
 

Grupa Karkonoska GOPR:
• 176 ratowników  ochotników
• 19 etatów ratowników zawodowych ( umowa z MSWiA )
• 4 sekcje operacyjne Lubawka, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój
• rok 2021 ponad 600 działań ratowniczych
• ponad 600 działań ratowniczych w 2021 roku


W ramach Obchodów 70.lecia ratownictwa górskiego w Sudetach organizatorzy przewidują w okresie 2022 roku następujące przedsięwzięcia:


1. Zimowe zawody służb ratowniczych im. Antoniego Rychla w Szklarskiej Porębie.
2. Letnie zawody  służb ratowniczych w Karłowie.
3. w stacjach centralnych grupy Karkonoskiej i Sudeckiej dni otwarte- główny adresat dzieci.
4. Seminarium we Wrocławiu dotycząca ratownictwa górskiego na przestrzeni 70 lat.
5. Przemieszczająca się po gminach wystawa fotograficzna dotycząca historii ratownictwa w Sudetach.
6. Odsłonięcie w Karpaczu  pamiątkowej tablicy upamiętniającej  Ratowników Górskich.
7. Wspólne ćwiczenia górskie  z oddziałem kontr terrorystycznym, we współpracy z innymi służbami.
8. Cykliczne prelekcje w szkołach podstawowych realizowane  na terenie działania grupy Karkonoskiej i Sudeckiej.
9. Msza święta na szczycie Śnieżki w dniu  św. Wawrzyńca i zapalenie zniczy na symbolicznym cmentarzyku „ Ludzi Gór” w Kotle Łomnicki.
10. Wyprodukowanie w współpracy z TVP materiału dokumentującego 70. lecie ratownictwa na terenie Sudetów.
11.  Udział w festiwalu filmów górskich w Lądku Zdroju.
12. Wydanie materiałów promujących Dolny Śląsk , Grupę Karkonoską i Sudecką.
13. Uroczysta akademia z okazji 70. lecia powstania GOPR z udziałem władz rządowych i samorządowych w takcie której złożą ślubowanie nowi ratownicy.

Złote Odznaki Zasłużony dla Województw Dolnośląskiego:

Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, małżeństwo architektów, na dzisiejszej sesji Sejmiku otrzymali Złote  Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.


Już w latach 80. pierwsze studenckie prace dwójki wrocławskich architektów pokazywały niezgodę na marazm, brzydotę i nierówność szans architektury PRL-u. Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej nagrodził prace dyplomowe swoich uzdolnionych absolwentów, tj. w 1980 r. koncepcję odtworzenia pałacu Hatzfeldtów autorstwa Doroty Jarodzkiej-Śródki, a w 1981 r. urbanistyczno-architektoniczną koncepcję rewitalizacji Nowej Rudy Kazimierza Śródki, która posłużyła za projekt ogólny miasta, dała podstawy do przebudowy zabytkowego rynku i zrealizowania obwodnicy miejskiej. W roku 1983 r. Towarzystwo Urbanistów Polskich w Warszawie również przyznało mu pierwszą nagrodę za wskazany projekt. Tym samym projekt zyskał ogólnopolską rangę, a jego autor po raz pierwszy przyczynił się do promowania Nowej Rudy i Dolnego Śląska poza ich granicami.
Kiedy w 1986 r. architekci Dorota Jarodzka-Śródka oraz Kazimierz Śródka zakładali jedną z pierwszych w regionie autorskich, niezależnych pracowni architektonicznych, nie przypuszczano, że na zawsze zmienią przestrzeń publiczną i życiową wielu miasteczek i miast na Dolnym Śląsku. Od momentu rozpoczęcia kariery zawodowej ponad 40 lat temu, zaprojektowali Dolnoślązakom ponad 150 obiektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych, takich jak m in. koncepcja osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych w Prochowicach czy osiedla mieszkaniowego w Strzelinie. Zasługą ich pracy są zrealizowane m.in. takie projekty, jak: Dom Spotkań im. Edyty Stein, kultowy Cuprum, niezapomniany Młodnik, nowy obiekt Uniwersytetu Przyrodniczego, siedziba PKO BP na ul. Wita Stwosza, zrewitalizowane obiekty: Piekarnie Wrocław na ul. Księcia Witolda i Browary Wrocławskie. W portfolio Państwa Śródków znajduje się szereg realizacji, które na trwałe zmieniły wizerunek stolicy Dolnego Śląska i rozsławiły region, np. Teatr Współczesny na ul. Rzeźniczej Lofty Platinum na ul. Inowrocławskiej, Inteligentny Budynek Mieszkalny na ul. Ciepłej, Olimpia Port, Ogrody Hallera, Planty Racławickie, osiedla Słoneczne Stabłowice, Róży Wiatrów, Archipelag Zieleni we Wrocławiu, Spirala Czasu na Nowych Żernikach, Cztery Pory Roku na Jagodnie, i wiele, wiele innych, z których na co dzień korzystają tysiące mieszkańców naszego regionu.
Wreszcie, dzięki zaangażowaniu Państwa Doroty i Kazimierza Śródków, Nowa Ruda ponownie po latach, w 2017 roku, otrzymała kolejną perełkę architektoniczną: odrestaurowany Szklany Dom w centrum miasta. Rozpadająca się niegdyś ruina obiektu (datowanego na zmierzch ery napoleońskiej) służy dzisiaj Dolnoślązakom jako centrum kultury i miejsce spotkań, wystaw sztuki, w tym malarstwa, rzeźby, prezentacji filmów, literatury w ramach słynnego na całą Polskę Festiwalu Góry Literatury, czy prelekcjom i pracy studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
W ramach XVI edycji konkursu Dolnośląska Budowa Roku wrocławski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa wyróżnił najlepsze obiekty, unikalne inwestycje i wyjątkowe projekty, które w ostatnim czasie powstały w naszym regionie.
W listopadzie 2021 r. kapituła Konkursu wskazała dwie wrocławskie inwestycje: Browary Wrocławskie i kompleks biurowy City Forum. Oba projekty powstały w SRDK Architekci Studio Śródka.
Browary Wrocławskie zdobyły pierwszą nagrodę jako „Dolnośląska Budowa Roku” w kategorii „Budownictwo mieszkaniowe Wrocławia”, natomiast kompleks City Forum zwyciężył w kategorii „Budownictwo biurowo-usługowe". W konkursie oceniano m.in. oryginalność i trafność rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych, nowatorstwo, poziom rozwiązań technicznych i technologicznych stosowanych w procesie inwestycyjnym oraz jakość.