rozmiar czcionki: A | A | A

III Święto Województwa Dolnośląskiego - nadano Insygnia Województwa

16.10.2012 13:41

"Szanowni Państwo, wielce Szanowni Goście!   Rozpoczynam XXVII uroczystą sesję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Dziś po raz trzeci spotykamy się na obchodach Święta Województwa Dolnośląskiego. Jestem zaszczycony, mogąc wszystkich Państwa serdecznie powitać w gościnnych murach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – uhonorowanego w 2010 roku nagrodą SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego” – tak przybyłych gości witał Przewodniczący Sejmiku Jerzy Pokój.

Wraz z Radnymi i Zarządem Województwa do teatru przybyli parlamentarzyści z Dolnego Śląska, senatorowie i euro parlamentarzyści. Przedstawiciele kościołów różnych wyznań. Przedstawiciele wyższych uczelni, prezydenci miast, burmistrzowie i starostowie, uhonorowani odznakami i  laureaci nagród sejmiku i marszałka oraz zaproszeni goście.

Podczas uroczystości przekazane zostały Insygnia Województwa Dolnośląskiego*. (PREZENTACJA)
Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa przekazał Przewodniczącemu Sejmiku Jerzemu Pokojowi srebrny łańcuch i laskę przewodniczącego oraz Marszałkowi Województwa Rafałowi Jurkowlańcowi złoty łańcuch marszałka.


Po wręczeniu insygniów swoje przemówienia wygłosili Przewodniczący Sejmiku i Marszałek. Przewodniczący mówił o wielokulturowości Dolnoślązaków: „Na Dolnym Śląsku, otwierały się i budowały nowe mosty, które łączyły ludzi z przeciwległych brzegów. Mosty w świadomości ludzkiej przede wszystkim, bo one są najważniejsze. Tutaj buduje się w praktyce międzyludzkich kontaktów most polsko-niemieckiego pojednania. W tradycję dolnośląską, w tradycję polską, w nową europejską tradycję włącza się niemiecką i czeską przeszłość tego regionu. Włącza się ją w naszą wspólną wreszcie przyszłość. Oto jak się nam pogłębia fundament bycia Dolnoślązakiem. I temu wszystkiemu patronuje św. Jadwiga – patronka pojednania. Nasza patronka.”


Marszałek Jurkowlaniec mówił o naszej przyszłości wg projektu Strategii Rozwoju Dolnego Śląska 2020. A  Jego Ekscelencja ks. Biskupa Stefan Cichy -  gospodarza Diecezji Legnickiej pobłogosławił zgromadzonych i wszystkich Dolnoślązaków.

 

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 27 września 2012 r. tytuł CIVI HONORARIO** Obywatela Honorowego Dolnego Śląska w roku 2012 otrzymał pułkownik doktor Jerzy Woźniak. Z rąk Jerzego Pokoja statuetkę odebrała żona pułkownika Pani Aleksandra Woźniak wraz z synem. (PREZENTACJA)


Święto Województwa to okazja do nagrodzenia osób, które działają na rzecz budowania regionalnej tożsamości Dolnoślązaków. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój wręczył Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA, których laureatami zostali:

Pan Mieczysław Piotrowski „Ducin” (PREZENTACJA)

Od końca lat 70-tych związany z niezależnym ruchem studenckim, a w latach 1983-84 współorganizator i przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1984 związany z podziemną Solidarnością. Od 1985 związany z Solidarnością Polsko-Czesko-Słowacką. Organizator i uczestnik spotkań przedstawicieli demokratycznej opozycji z Polski i Czechosłowacji (1987-89) z udziałem m.in. Vaclava Havla, Jacka Kuronia, Adama Michnika, na granicznych szlakach turystycznych w Górach Złotych i Masywie Śnieżnika. Organizator akcji przerzutu zagrożonego długoletnim wyrokiem więzienia  Stanislava Devatego do Polski latem 1989 roku i przeprowadzenia go przez „zieloną granicę” w trakcie Aksamitnej Rewolucji z powrotem do Czechosłowacji. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej w listopadzie 1989, który Vaclav Havel nazwał „preludium do aksamitnej rewolucji”. Organizator pierwszego spotkania Lecha Wałęsy, Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” z Vaclavem Havlem, Prezydentem Federacji Czesko-Słowackiej. Współautor programu obchodów XXV-lecia Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w roku 2006 pod hasłem „SZLAK DO WOLNOŚCI”, w tym wyznaczenie szlaku turystycznego w miejscach akcji granicznych SPCzS.


Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (PREZENTACJA)
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze w tym roku obchodzi 98 rocznicę funkcjonowania w swojej obecnej siedzibie przy ul. Jana Matejki 28. Wszystkie działania Muzeum Karkonoskiego, mają na celu skuteczną popularyzację historii, kultury i tradycji Dolnego Śląska. W związku z tym Muzeum ściśle współpracuje z samorządami, instytucjami kultury, szkołami wszystkich szczebli, organizacjami pozarządowymi.
Jednym z najważniejszych projektów inwestycyjnych zrealizowanych w ostatnim czasie było zadanie pn.: "Modernizacja i rozbudowa Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”. Inwestycja objęła swym zakresem modernizację istniejącego budynku oraz dobudowę nowego skrzydła.
W wyniku rozbudowy Muzeum Karkonoskie zwiększyło swoją powierzchnię o 2 500 m2. Projekt został sfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Oprócz siedziby głównej w Jeleniej Górze instytucja posiada swoje oddziały:
Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - który kontynuuje przedwojenne tradycje kolonii artystycznej koordynując działania związane z uczestnictwem Miasta Szklarska Poręba w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kolonii Artystycznych.
Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego - pielęgnuje tradycje polskiego oręża, między innymi poprzez organizację Pikników Militarnych, również organizuje wydarzenia związane z uroczystościami patriotycznymi.
Zamek w Bolkowie – który skutecznie promuje tradycje rycerskie. Jest współorganizatorem cyklicznej, międzynarodowej imprezy „Castel Party”.

 

Teatr Lalki I Aktora w Wałbrzychu (PREZENTACJA)

 

Po raz pierwszy na uroczystej sesji sejmiku wręczone zostały złote i srebrne ODZNAKI HONOROWE ZŁOTE ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Jacek Głomb  -  reżyser teatralny i filmowy, od 1994 roku dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Wyreżyserował tu kilkadziesiąt przedstawień.

Jan Waszkiewicz – W 1980 roku wstąpił do "Solidarności", zasiadał w prezydium zarządu Regionu Dolny Śląsk i Komisji Krajowej Związku. W stanie wojennym początkowo się ukrywał, działał w niezależnej Radzie Edukacji Narodowej. Był Radnym Województwa Dolnośląskiego w latach 1998-2002 oraz pierwszym Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego w latach 1998-2001. Od roku 1999 jest organizatorem i kierownikiem rady programowej Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej, a także jednym z inicjatorów Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego.

Szczepan Siekierka - żołnierz Armii Krajowej, Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Monika Strączek - żołnierz batalionu sanitarnego 10-tej Dywizji II Armii Wojska Polskiego,  członek Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Lesław Flis - członek Dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian.

Stefanii Szal – działaczki, społecznika, naukowca, która upamiętniła dzieje ludności na Dolnym Śląsku po roku 1945.

Zuzannę Dziedzic - Dyrektor Naczelna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, instytucji która jest koncertową wizytówką Jeleniej Góry i Dolnego Śląska.

Zbigniew Kulik – Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, instytucji która poprzez organizację wystaw i imprez kulturalnych bardzo aktywnie promuje Dolny Śląsk w kraju i za granicą.

Sławomir Miłoń – sportowiec i trener, wychowawca medalistów z kilku światowych Mistrzostwach Świata w synchronizowanych skokach na trampolinie.

Zdzisław Szewczuk - działacz Solidarności lat 80-tych, Założyciel Związku Piłsudczyków we Wrocławiu.

Michał Haniszewski - działacza Solidarności lat 80-tych, członek Związku Piłsudczyków i honorowy członek Armii Krajowej.

Ryszard Filipowicz - żołnierz Armii Krajowej, Członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddziału we Wrocławiu.

DOLNOŚLĄSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA - odznakę odebrał Prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Jarosław Charłampowicz.
DOT - Dolnośląska Organizacja Turystyczna powołana została do życia 12 lat temu z inicjatywy m.in. Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jest pierwszą tego typu Organizacją w Polsce. Ich współpraca z całym regionem przynosi efekty w postaci skutecznej promocji Dolnego Śląska, a co za tym idzie coraz lepszej rozpoznawalności naszego regionu zarówno w kraju jak i za granicą.

OŚRODEK KULTURY I SZTUKI WE WROCŁAWIU - odznakę odebrał dyrektor OKiS-u Piotr Borkowski.
OKiS  - od 40 lat swojej działalności upowszechniania kulturę Dolnego Śląska wśród mieszkańców regionu, kraju oraz poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki ich działalności mamy dziś festiwal „Wratislavia Cantans”, Festiwal Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowy festiwal „Maj z Muzyką Dawną”, Festiwal Henryka Wieniawskiego, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora - to tylko kilka przykładów z ich olbrzymiego dorobku.

ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ OKRĘGU DOLNOŚLĄSKIEGO - odznakę odebrał Ryszard Filipowicz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Dolnośląskiego.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Dolnośląskiego - działa społecznie na rzecz zasłużonych kombatantów Armii Krajowej z różnych jednostek z czasów wojny, skupionych w 30 kołach (obwodach) na terenie Dolnego Śląska.

ODZNAKI HONORAOWE SREBRNE ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO otrzymali:

Czesław Filipowski - wiceprezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Kazimierz Kasprowicz – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów i Dyrektora Fundacji Św. Andrzeja Boboli.

płk Grzegorza Hutnik – Główny Księgowy Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej  w Lubaniu

ppłk Jerzey Ołpiński – Kierownik Zakładu Szkolenia Ogólnozawodowego Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

 

Nagrody Marszałka statuetki WENA otrzymali:

Robert Gonera
Maciej Masztalski 
Aleksander Czajkowski
Anna Proszkowska 

 

Nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury:

Jerzy Głuszek
Kazimierz Starościak 
Teresa Kępowicz
Stefania Szal 
Artur Goliński

 

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia dla regionu:

Julian Gozdowski
Beata Maciejewska
Kinga Preiss
Jerzy Starzyński
Jan Szopa – Skórkowski

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 

* Insygnia Województwa Dolnośląskiego

Zgodnie z zasadami heraldyki najważniejszym znakiem identyfikującym region jest jego herb, dlatego to właśnie herb Dolnego Śląska jest najważniejszą częścią i główną ozdobą symboli województwa. Ogniwa Łańcucha Przewodniczącego Sejmiku i Łańcucha Marszałka mają tę samą formę, symbole i kształt, różnią się natomiast kolorem. Łańcuch przewodniczącego sejmiku jest srebrny, a łańcuch marszałka - złoty, zgodnie z wytycznymi zasad heraldyki. Kolejne medaliony widoczne w ogniwach łańcuchów przedstawiają wizerunki orłów i herbów księstw śląskich piastowskich z okresu średniowiecza, które według heraldyki są utrzymane w jednej konwencji stylistycznej.

Budując w Polsce samorządność skorzystano z tradycji sejmików powiatowych
i wojewódzkich. Dziś zgodnie z ustalonymi zasadami dla przewodniczącego sejmiku województwa atrybutem jest laska. Na szczycie Laski Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego osadzony jest orzeł śląski z XIV wieku, trójwymiarowa figurka herbu naszego województwa, analogiczna do orła na szczycie elewacji południowej kościoła św. Krzyża we Wrocławiu.

 

**Tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO

to najwyższy tytuł i największe uhonorowanie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Został ustanowiony 30 stycznia 2004 roku uchwałą Sejmiku Województwa. Tytuł ten przyznaje się osobom, które swoją postawą i pracą przyczyniają się do kształtowania tożsamości regionalnej Dolnoślązaków, do rozwoju gospodarczego regionu, które z sukcesem działają na polu społecznym i kulturalnym, które wniosły wkład do rozwoju i podnoszenia konkurencyjności Dolnego Śląska, do promocji regionu w Polsce i za granicą. Uroczyste nadanie tytułu to wręczenie  aktu nadania oraz statuetki autorstwa prof. Zbigniewa  Horbowego.