rozmiar czcionki: A | A | A


Podróż studyjna do województwa warmińsko - mazurskiego

12.06.2013 15:18

W dniach 6-9 czerwca br. Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zorganizował podróż studyjną do wsi tematycznych w województwie warmińsko-mazurskim dla przedstawicieli grup odnowy wsi z terenu naszego województwa. W podróży ogółem udział wzięło 45 liderów wiejskich.

 

 


W trakcie pobytu w „Miejscach z Duszą - Miejscowościach Tematycznych Warmii i Mazur”” zaprezentowane zostały cztery miejscowości : Aniołowo –„ Wioska Aniołów”, Suchacz – „Wioska Kaperska”, Pogrodzie – „Wioska Dzieci” oraz Jędrychowo – „Wioska Jak u Babci”.

 

 


Uczestnicy podróży zapoznali się z zasadami tworzenia miejscowości tematycznych i ich ofert turystycznych oraz w każdej z odwiedzanych miejscowości wzięli udział w warsztatach i grach terenowych. W każdej z odwiedzanych wsi  mogliśmy zakupić pamiątki i ozdoby świadczące (i przypominające) o temacie przewodnim każdej z miejscowości. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie „Grodu Kopernika”- Fromborka  gdzie pod okiem przewodnika zapoznaliśmy się z historią miasta oraz poznaliśmy największe jego atrakcje. Wieczorem obejrzeliśmy spektakl – taniec ognia. W pierwszej z odwiedzanych wsi – w Aniołowie „Wiosce Aniołów” po prezentacji przedstawiającej powstanie wsi tematycznej, odbyły się warsztaty ceramiczne i wypieku chleba. Mieliśmy także okazję skosztować  „Anielskich Ruchańców”i „Anielskiej Pokusy”. Niewątpliwą atrakcją były również zajęcia z „puszczania” gigantycznych baniek mydlanych. W Suchaczu „Wiosce Kaperskiej” uczestniczyliśmy w grze terenowej - „W poszukiwaniu pirackiego skarbu”, po której wybijaliśmy kaperską monetę oraz zdobiliśmy butelki techniką decoupage.

 

 


W Pogrodziu „Wiosce Dzieci” czekała na nas  gra terenowa „Rodzinny Album Pogrodzia” w trackie której trzeba się było wykazać sprawnością ruchową (gra rowerowo-piesza) oraz rozwiązywać zagadki. Po terenowej rywalizacji drużynowej uczestniczyliśmy w warsztatach ze scrapbookingu. Ostatniego dnia wyjazdu w Jędrychowie w „Wiosce Jak u Babci” każdy uczestnik podczas warsztatu rękodzielniczego wykonał „babciną zabawkę”. Podróż ta w swym założeniu miała zainspirować jej uczestników do tworzenia wsi tematycznych, pokazać korzyści płynące z jej funkcjonowania, sposoby tworzenia oferty wsi na bazie jej zasobów. Wartością dodaną wyjazdu była  integracja  samych uczestników – zapoznanie się ze sobą, wymiana doświadczeń,  a w przyszłości niewątpliwie współpraca. Z opinii samych uczestników wiemy, że cel ten został osiągnięty .

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach realizowanych w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Do zobaczenia przy Odnowie Wsi!