rozmiar czcionki: A | A | A


Doroczny Kongres Odnowy Wsi Zamek Kliczków, 11-12 grudnia 2010

15.12.2010 12:02

W dniach 11-12 grudnia br. na Zamku Kliczków odbył się  II doroczny Kongres Odnowy Wsi, w którym udział wzięło ok. 200 liderów i gminnych koordynatorów Odnowy Dolnośląskiej Wsi z całego województwa oraz zaproszeni goście  z woj. opolskiego oraz śląskiego.
Kongres  otworzył Włodzimierz Chlebosz - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Tematem przewodnim Kongresu była identyfikacja oraz praktyczne wykorzystanie zasobów wsi w planowanym rozwoju miejscowości.
W ramach programu merytorycznego podsumowany został II rok funkcjonowania Odnowy Dolnośląskiej Wsi, przedstawiono założenia realizacji Odnowy na rok następny oraz przybliżone zostało funkcjonowanie regionalnych programów odnowy wsi w innych województwach.
Z prezentacjami dotyczącymi praktycznego wykorzystania zasobów w rozwoju wsi wystąpili min. Ryszard Wilczyński – inicjator Odnowy Wsi w Polsce oraz Wacław Idziak – inicjator wsi tematycznych w kraju.
Swoimi sukcesami oraz osiągnięciami podzielili się z uczestnikami także liderzy odnowy wsi, w tym z woj. opolskiego - pani Danuta Rudnicka ze wsi Pilszcz, w gminie Kietrz, pan Tadeusz Paszek ze wsi Suszec w woj. śląskim.
Z terenu Dolnego Śląska wystąpili tegoroczni laureaci Konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2010” – z Jaszkowej Górnej pani Urszula Panterałka, ze wsi pani Ślubów Agnieszka Jędryczka,  a z miejscowości Mierczyce w gm. Wądroże Wielkie Elżbieta Jedlecka oraz Dariusz Żołnierczyk.
Na zakończenie I dnia Kongresu wystąpili pan Marek Chmielewski Wójt Gminy Dzierżoniów wraz z zastępcą – panią Jolantą Zarzeka – z okazji uzyskania przez gminę Dzierżoniów wyróżnienia  w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi  organizowanego przez ARGE w Wiedniu.
W drugim dniu Kongresu uczestnicy mieli okazję zapoznać się min. z zagadnieniami dot. ochrony krajobrazu i zadrzewień na obszarach wiejskich jako metody aktywizowania społeczności lokalnych przygotowanej przez Jakuba Józefczuka z  Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” oraz tradycji kulturowych na współczesnej dolnośląskiej wsi – przygotowanej przez Henryka Dumina.
Celem nadrzędnym Kongresu było umożliwienie jego uczestnikom spotkania się, poznania oraz wymiany doświadczeń i wg zebranych opinii- cel ten został osiągnięty.