rozmiar czcionki: A | A | A


Dolnośląski wieniec najlepszy na Dożynkach Prezydenckich

19.09.2012 07:41

Stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale okazał się w tym roku bardzo szczęśliwym miejscem dla Dolnego Śląska. W czasie Dożynek Prezydenckich 16 września br. wieniec pochodzący z Kraśnika Dolnego w gminie Bolesławiec wygrał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Komisja oceniała wieńce wszystkich województw w sobotę, a przewodniczył jej sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Dariusz Młotkiewicz. Grupie wieńcowej towarzyszył zespół pieśni i tańca „Jutrzenka” z Bolesławca. Urząd marszałkowski reprezentował członek zarządu Jerzy Tutaj. Na uroczystościach dożynkowych obecni byli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicemarszałkowie sejmu, marszałkowie województw, delegaci izb rolniczych. Zwycięski wieniec powędrował do Pałacu Prezydenckiego, żeby stanąć w głównym holu, a grupa wieńcowa spotka się tam w niedługim czasie z Bronisławem Komorowskim.
Gospodarstwo to ład i porządek, to sprawdzona hierarchia społeczna, to szacunek dla każdej pracy, szacunek dla drugiego człowiek. […]W każdym z ziaren zawartych w tych pięknych wieńcach jest cząstka trudu rolniczego, jest także cząstka marzenia o wsi polskiej, która się modernizuje, zmienia, z poszanowaniem tradycji, w oparciu o fundament doświadczeń poprzednich pokoleń, fundament kultury narodowej. […]Najpiękniejszy wieniec stanie obok proporca, który wrócił (po II wojnie światowej – przyp. red.) do wolnej polski […]aby wszyscy pamiętali, że trud polskiego rolnika jest fundamentem wolności, niepodległości, fundamentem dobrej przyszłości całej ojczyzny. – mówił prezydent.
Reprezentacja Kraśnika Dolnego z sołtysem Wacławem Gardyńskim na czele w trakcie wizytacji wręczyła parze prezydenckiej chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, a później przedstawiła na scenie zwycięski wieniec. Dolnośląskie dzieło powstawało przez 3,5 miesiąca, i stanowi misterne i bardzo różnorodne połączenie kłosów zbóż z zebranymi niedawno owocami i warzywami. Hostia umieszczona na szczycie podkreśla silny religijny wydźwięk  dożynkowej tradycji.
Oprócz występów zespołów śpiewaczych na głównej scenie, na terenie Centralnego Ośrodka Sportu ulokowano miasteczko regionów, ze stoiskami promocyjnymi poszczególnych województw. Smaki Dolnego Śląska prezentowały m.in. sery łomnickie, Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór przygotowała m.in. płonące udźce z owcy wrzosówki, karkonoski likier oraz konfitury i rogaliki nadziewane konfiturami.  Stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem.
Dożynki prezydenckie zorganizowane zostały przy współpracy starostwa powiatu tomaszowskiego z kancelarią prezydenta RP. Dolnośląska delegacja liczyła ponad 50 osób.