rozmiar czcionki: A | A | A

MEDIA O NAS cz.1

21.12.2011 09:30

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem sponsorowanym na temat projektu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Artykuł poświęcono prezencji prac badawczych wybranych uczestników projektu.

OPŁACA SIĘ BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM DOKTORANTEM


Od 2008 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspiera rozwój naukowy dolnośląskich doktorantów. Realizowane w Dziale ds. Współpracy Gospodarki i Nauki projekty stypendialne przyczyniły się do wsparcia prawie 300 młodych naukowców. Projekt, który obecnie realizujemy: „Przedsiębiorczy  doktorant – inwestycja w innowacyjny rozwój regionu”, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt został stworzony z myślą o doktorantach, którzy realizują prace doktorski w dziedzinach szczególnie istotnych z punktu widzenia Dolnego Śląska, tj:


-      projektowanie, wytwarzanie i zastosowanie materiałów zaawansowanych,

-      technologie informacyjne,

-      nauka i technologie na rzecz poprawy jakości życia,

-      odnawialne i alternatywne źródła energii.


Trzeba też dodać, że o stypendium mogą się starać ci naukowcy, którzy mają otwarte przewody doktorskie na uczelniach wyższych lub w instytutach naukowych mających siedzibę na terenie województwa dolnośląskiego. Doktoranci dzięki udziałowi w projekcie mają szansę na stypendium w wysokości nawet do 75 000,00 zł.

Celem projektu „Przedsiębiorczy doktorant …” jest zwiększenie innowacyjności naszej gospodarki poprzez nawiązywanie kontaktów i współpracę świata nauki i biznesu. Poza stypendiami uczestnicy mogą liczyć na pomoc w kontaktach z przedsiębiorcami. Twórcy projektu chcą, aby każdy doktorant, podjął współpracę, z co najmniej jednym przedsiębiorcą z województwa dolnośląskiego. To niezwykle ważny krok w procesie przemiany pomysłów młodych naukowców w rozwiązania rynkowe mogące, rozwijać gospodarkę Dolnego Śląska. Słowem chcemy by „Przedsiębiorczy doktorant …” stał się prawdziwym katalizatorem innowacji w regionie.

Obecnie projekt skupia 113 doktorantów. Niektórzy z nich mają podpisane umowy o współpracy z więcej niż jednym przedsiębiorcom, a część ich pomysłów przybiera już formę zgłoszeń patentowych. Oto kilka przykładów prac doktorskich, doktorantów, których Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wsparł w ramach projektu „Przedsiębiorczy doktorant – inwestycja w innowacyjny rozwój regionu”:

1.         „Badania pupillometryczne u pacjentów z chorobą Alzheimera”, Pani lek. Martyny Pieniążek z Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Celem pracy jest ocena reaktywności źrenicy u pacjentów z chorobą Alzheimera. Badanie reaktywności źrenic w tej chorobie może w przyszłości ułatwić diagnostykę i ocenę zaawansowania zmian chorobowych.

2.         „Rozpoznawanie odcisków palców w warunkach ich uszkodzeń na bazie algorytmu wykorzystującego grupy minucji”, Pana mgr inż. Michała Szczepanika z Politechniki Wrocławskiej. Celem pracy jest opracowanie algorytmu umożliwiającego rozpoznawanie osoby na podstawie zniekształconych (uszkodzonych) odcisków. Obejmuje ona także badania nad wpływem fizycznych uszkodzeń odcisku palca na użyteczność i bezpieczeństwo wybranych algorytmów rozpoznawania odcisków palców.

3.          „Modelowanie i wytwarzanie scaffoldów ceramicznych z zastosowaniem technologii generatywnych”, Pani mgr inż. Małgorzaty Rusińskiej z Politechniki Wrocławskiej. Celem pracy jest przygotowanie metody wytwarzania zindywidualizowanych implantów kostnych, technologią trójwymiarowego drukowania z biomateriałów ceramicznych. Uzyskana dzięki tym badaniom wiedza, umożliwi wprowadzenie nowych rozwiązań w dziedzinie medycyny rekonstrukcyjnej.

4.         „Model obiektu technicznego z ograniczeniami czasowymi”, Pana mgr inż. Artura Kierzkowskiego
z Politechniki Wrocławskiej. Celem pracy jest zbudowanie modelu oceny funkcjonowania przewoźnika lotniczego oraz symulacji komputerowej odzwierciedlającej poruszanie się statków powietrznych pomiędzy portami lotniczymi. Zadaniem tworzonego modelu będzie wyznaczenie prawdopodobieństw przebywania w poszczególnych stanach eksploatacyjnych.

5.         „Badanie właściwości biologicznych glicylowanych i fosforylowanych struktur węglowodanowych”, Pani mgr inż. Katarzyny Dzierzby z Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W kręgu zainteresowań badawczych pozostaje poszukiwanie nowych biochemicznych markerów sepsy w celu szybkiej diagnostyki i monitorowania jej przebiegu. W związku z tym głównym celem pracy jest uzyskanie nietoksycznych i immunogennych szczepionek przeciwbakteryjnych indukujących powstawanie przeciwciał o właściwościach ochronnych. Takie przeciwciała mogłyby znaleźć zastosowanie np.: w terapii sepsy.

6.         „Ekonomiczne aspekty nietypowych form zatrudnienia”, Pana mgr Mariusza Onufera z Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorant w swojej pracy chce udowodnić lub odrzucić tezę, że nietypowe formy zatrudnienia stanowią korzystną alternatywę dla umowy o pracę w kontekście postępującego rozwoju technologicznego, globalizacji i integracji europejskiej.


Z powyższych przykładów widać, jak wielki potencjał drzemie w młodych dolnośląskich naukowcach. Warto więc wspierać ich badania oraz umożliwić współpracę z przedsiębiorcami. Wiosną 2012 r. dział ds. współpracy gospodarki i nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego rozpocznie nabór do kolejnego projektu stypendialnego „Grant Plus”. Liczymy, że weźmie w nim udział 240 doktorantów z Dolnego Śląska, którzy dzięki wsparciu finansowemu otrzymają szansę na rozwój naukowy.