rozmiar czcionki: A | A | A

III warsztat specjalistyczny i wizyta studyjna w ramach projektu TransGredio.

27.05.2022 11:35

W dniach 11-12 maja 2022 r, na terenie powiatu Goerlitz odbył się warsztat specjalistyczny połączony z wizytą studyjną w zakresie Gospodarki i Innowacji.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Saksońskiego Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, JST z obszaru pogranicza oraz m.in. przedstawiciele KWB Turów i Państwowego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego.



Na początku Partner Wiodący przypomniał główne założenia wspólnie realizowanego projektu.


Następnie kolejno wysłuchano prezentacji na temat szeroko pojętych przemian strukturalnych w Saksonii w perspektywie nadchodzących lat.
Prezes zarządu Saksońskiej Agencji Rozwoju Strukturalnego przybliżył zgromadzonym proces transformacji saksońskiego pogranicza, które posiada ugruntowane tradycje w zakresie innowacji na poziomie uniwersyteckim oraz dość zróżnicowaną gospodarkę, co pozwala płynnie kształtować zmiany strukturalne na tym obszarze. Zaznaczył, że bardzo istotne jest ciągłe pogłębianie współpracy pomiędzy regionami przygranicznymi, aby w optymalny sposób wdrożyć zmiany, które nadchodzą, w tym dekarbonizację, jednocześnie wzmacniając regiony węglowe.


Następnie eksperci od Funduszu Sprawiedliwej Transformacji po stronie dolnośląskiej oraz saksońskiej przedstawili założenia tego mechanizmu oraz szanse na zmiany społeczne i gospodarcze jakie się pojawiają w wyniku sprawiedliwej transformacji regionu.


Po przerwie zaprezentowano projekty strategiczne Wolnego Kraju Związkowego Saksonii w dziedzinie gospodarki i innowacji polegające na wykorzystaniu obiegu zamkniętego surowców, produkcji surowców kompozytowych, czy pozyskiwaniu  włókna węglowego z nietypowych materiałów np. glonów.


Część warsztatowa zamknięta została prezentacją na temat niezwykle ważnej roli ludzkiej kreatywności, która w znacznej mierze może prowokować wzrost gospodarczy w regionie, tak aby w konsekwencji móc z jednego regionu obsługiwać globalne rynki świata.


Na koniec tej części spotkania stworzona została przestrzeń do zadawania pytań i dyskusji pomiędzy uczestnikami.


W kolejnym dniu uczestnicy udali się na wizytę studyjną w regionie, podczas której przedstawiono wybrane innowacyjne projekty dot. transferu innowacji i technologii na Górnych Łużycach. Niezwykle ciekawym elementem wizyty było zapoznanie się z obecną oraz planowaną działalnością  polsko-niemieckiego centrum badawczego CASUS.