rozmiar czcionki: A | A | A

New Bridges

BSR

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)



TYTUŁ PROJEKTU:    

New Bridges - Strengthening the Quality of Life through Improved Management of Urban Rural Interaction


TERMIN REALIZACJI:  
 

luty 2009 r. – styczeń 2012 r.


PROGRAM:    

Region Morza Bałtyckiego 2007-2013 (BSR)


PRIORYTET 4:    

Promowanie atrakcyjnych i konkurencyjnych miast i regionów


BUDŻET:    

Całkowita wartość projektu – 2 813 728,00 euro.
Całkowita wartość projektu dla Dolnego Śląska – 155 440,00 euro.
Dofinansowanie z EFRR dla Dolnego Śląska (85%) – 132 124,00 euro.
Własne środki (15%) – 23 316,00 euro.


PARTNERZY PROJEKTU:     

11 partnerów z 7 krajów objętych programem
Partner wiodący - Union of the Baltic Cities Commission on Environment Secretariat - Turku/ Finlandia
Pozostali partnerzy pochodzą z Litwy (2), Łotwy (1), Estonii (1), Niemiec (1), Polski (1), Finlandii (2), i Szwecji (2)


OPIS PROJEKTU:    

Celem projektu było wyjście naprzeciw potrzebom ludności mieszkającej i pracującej w określonym regionie przez wprowadzenie idei jakości życia w planowaniu i zarządzaniu na linii miasto-wieś. Projekt opierał się na 3 tematach kluczowych, mających wpływ na jakość życia mieszkańców – preferencjach mieszkaniowych, zaopatrzeniu w usługi oraz mobilności i dostępności. Powyższe tematy stanowiły punkt wyjścia do dyskusji i wypracowania dokumentów na późniejszym etapie realizacji projektu. Ze względu na różnorodność powiązań miejsko-wiejskich na Dolnym Śląsku, skoncentrowano działania na obszarze powiatu jeleniogórskiego. W ramach projektu odbyło się 5 spotkań regionalnych z udziałem przedstawicieli jednostek samorządów lokalnych, uczelni wyższych, instytucji związanych z transportem oraz planowaniem przestrzennym. Ponadto odbyły się 3 warsztaty dla partnerów projektu, bezpośrednio zaangażowanych w jego realizację. Przedstawiciele województwa dolnośląskiego wzięli także udział w dwóch wizytach studyjnych na Łotwie oraz w Finlandii, w celu wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką transportową i transportem multimodalnym.

W ramach projektu została opracowana  „Analiza dostępnej dokumentacji planistycznej i strategicznej powiatu jeleniogórskiego”. Przeprowadzono także badanie preferencji mieszkańców, dotyczące jakości życia  w oparciu o istniejące polityki i stosowane praktyki zarządzania.  Ten etap realizacji projektu został przygotowany i opracowany przez zespół ekspertów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Na podstawie analiz, w wyniku dalszych konsultacji podczas spotkań regionalnych, opracowano szczegółową ekspertyzę na temat  stworzenia propozycji zintegrowanego system transportowego  na obszarze gmin powiatu jeleniogórskiego (gminy miejskie: Jelenia Góra, Piechowice, Szklarska Poręba, gmina wiejska Stara Kamienica), przygotowaną przez firmę Regioplan sp. z o.o. z Wrocławia. Tekst ekspertyzy dostępny jest poniżej.

Jednym z głównych rezultatów projektu jest „Informator na temat zintegrowanego zarządzania relacjami miejsko-wiejskimi”, promujący m.in. bardziej zintegrowane podejście w planowaniu regionalnym. Publikacja ta powstała w oparciu o doświadczenia partnerów projektu, reprezentujących zarówno powiaty, miasta, jak i regiony północnej Europy. W informatorze znajdą Państwo przykłady dobrych praktyk oraz wskazówki do zwiększania zintegrowanego podejścia w procesie planowania regionalnego. Można w nim znaleźć także zalecenia dotyczące polityki na poziomie lokalnym, krajowym jak i makroregionalnym.

Strona projektu: www.urbanrural.net


Załączniki:

Wersja angielska informatora

Ekspertyza cz. 1

Ekspertyza cz. 2

Ekspertyza cz. 3