rozmiar czcionki: A | A | A

Mołdawia 2008

polska pomocTYTUŁ PROJEKTU:    

Dolny Śląsk - Mołdowa. Najlepsze praktyki na rzecz zrównoważonego rozwoju


TERMIN REALIZACJI:     

czerwiec – grudzień 2008 r. (po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie działań)


PROGRAM:     

Program polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2008


BUDŻET:     


Planowany całkowity koszt projektu wynosi – 233 409,40 zł
Kwota dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa - 225 411,40 zł
Wkład własny Województwa Dolnośląskiego – 7 998,00 zł


PARTNERZY PROJEKTU:     

Do projektu zaproszony został partner zagraniczny z okręgu miejskiego Bielce (Mołdawia) - Primaria Municipiul Balti.
Dodatkowo zaproszeni zostali przedstawiciele rejonów Glodeni, Riscani, Singere oraz organizacja „ANTREC - Moldova".


CEL:     


Podniesienie poziomu rozwoju regionalnego Mołdowy poprzez efektywne działania samorządów na rzecz rozwoju lokalnego.


OPIS PROJEKTU:

Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu podniesienie poziomu rozwoju Mołdowy m.in. poprzez świadome tworzenie lokalnych strategii rozwoju, wspieranie rozwoju agroturystyki, aktywną promocję regionów oraz zaangażowanie w programy pomocowe z funduszy europejskich. Projekt składa się z 3 etapów:
Etap I: tygodniowy staż dla dwóch osób z Mołdowy w UMWD. Celem stażu będzie nabycie nowych umiejętności z zakresu promocji regionu. W trakcie stażu zostaną przygotowane do publikacji materiały promocyjne o Mołdowie.
Etap II: wizyta sondażowa przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Mołdowie. Celem wizyty będzie zapoznanie się z aktualnymi problemami regionów biorących udział w projekcie oraz uzgodnienie grupy zaangażowanych osób, które przyjadą na wizytę do Polski.
Etap II: wizyta studyjna na Dolnym Śląsku przedstawicieli administracji publicznej Republiki Mołdowy z rejonów: Glodeni, Riscani, Singerei i okręgu miejskiego Bielce. Podczas wizyty studyjnej w Polsce goście z Mołdowy będą uczestniczyć w spotkaniach, których tematyka będzie dotyczyć m.in. problematyki zrównoważonego rozwoju regionu z uwzględnieniem obszarów wiejskich, działań samorządów lokalnych na rzecz rozwoju obszarów peryferyjnych oraz czynników wpływających na kształtowanie ich kapitału społecznego. Zostaną przedstawione formy i narzędzia oddziaływania władz lokalnych na podmioty gospodarki agroturystycznej oraz sposoby promocji regionu. Goście będą mieli również możliwość zapoznania się z projektami unijnymi realizowanymi na terenie Dolnego Śląska oraz wymiany doświadczeń związanych z pozyskiwaniem funduszy pomocowych.http://ewt.dolnyslask.pl/pliki/projekty/Moldawia_2008.pdf