rozmiar czcionki: A | A | A

Mołdawia 2007

TYTUŁ PROJEKTU:

„Efektywny rozwój regionalny w Europie XXI wieku – polsko-mołdowskie spotkania samorządów”

TERMIN REALIZACJI:

sierpień –grudzień 2007 r.

PROGRAM:

Polska pomoc zagraniczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na rok 2007 w zakresie zagranicznej pomocy rozwojowej  oraz międzynarodowej współpracy na rzecz demokracji  i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Działania  pomocy  rozwojowej wyznaczone zostały przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), gdzie podstawowym celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i dobrobytu krajów rozwijających się.

BUDŻET:

Na realizację projektu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego otrzymał dofinansowanie z MSZ w kwocie 137.784,00, co stanowi 94% kosztu całkowitego projektu. Współfinansowanie pochodzi  z rezerwy celowej budżetu państwa poz. nr 43.

CEL:

Podniesienie efektywności polityki rozwoju regionalnego w okręgu miejskim Bielce.

PARTNER:

Do projektu zaproszony został partner zagraniczny z okręgu miejskiego Bielce (Mołdawia) -  Primaria Municipiul Balti.

OPIS:

Działania podejmowane w projekcie można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to wizyta sondażowa delegacji polskiej w Mołdawii, drugi to wizyta przedstawicieli Bielc na Dolnym Śląsku.

W czasie wizyty sondażowej w dniach 25.09.-29.09.2007r. uczestnicy polskiej delegacji Urzędu Marszałkowskiego zapoznali się z sytuacją ekonomiczno-społeczną regionu, przeprowadzona została także analiza potrzeb w zakresie pomocy przy tworzeniu strategii rozwoju regionalnego. Urzędnicy Primaria Municipiul Batli przedstawili problemy, z którymi aktualnie borykają się w swoim regionie, są to problemy m.in. związane z polityką edukacyjną, polityką społeczną, turystyką wiejską, rozwojem przedsiębiorczości, modernizacją przemysłu, pozyskiwaniem alternatywnej energii elektrycznej, pozyskaniem inwestorów zagranicznych.

Program wizyty Polaków obejmował zwiedzanie przedsiębiorstw produkcyjnych oraz zakładów opieki medycznej. Przedstawiciele delegacji gościli m.in. w firmach: „AO Floarea Soarelui” – produkującej oleje, „AO Incomlac” - wytwarzającej produkty mleczarskie, „AO Barza Alba” - zajmującej się produkcją koniaków mołdawskich. Podczas wizyty w Mołdawii delegacja polska została zaproszona na wernisaż mołdawskiego artysty – p. Mikołaja Gibalenko oraz do miejskich instytucji kulturalnych, w tym do  „Domu Polskiego”.

Członkowie delegacji mieli okazję także poznać tradycyjne dania mołdawskie i produkty regionalne.

Podczas wizyty studyjnej w dniach 23.10.-27.10.2007r.
8–osobowa delegacja przedstawicieli władz regionalnych okręgu miejskiego Bielce zapoznała się z funkcjonowaniem administracji lokalnej oraz sytuacją społeczno-gospodarczą województwa dolnośląskiego. Urzędnicy mołdawscy brali udział w seminarium inauguracyjnym, warsztacie z zakresu tworzenia strategii rozwoju oraz  w wizycie objazdowej po Dolnym Śląsku. Członkowie delegacji spotkali się m.in. z wiceprezydentem Wrocławia - Wojciechem Adamskim, burmistrzem Wołowa - Witoldem Krochmalem, Dyrektorem Biblioteki Grodzkiej w Jeleniej Górze - Marcinem Zawiłą oraz dyrektorem  Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze - Kazimierzem Stąporą. Podczas wizyty objazdowej po Dolnym Śląsku zaprezentowane zostały wybrane miejsca realizacji projektów. W programie m.in. odwiedzono  Regionalny Punkt Kontaktowy UMWD w Jeleniej Górze, zwiedzono  mleczarnię „KaMos” w Kamiennej Górze oraz gospodarstwo agroturystyczne w Nowym Julianowie.

Mołdawscy goście podczas całego pobytu w Polsce mieli przyjemność skosztowania tradycyjnych polskich i regionalnych dań Dolnego Śląska. We Wrocławiu Mołdawianie uczestniczyli także w wycieczce po Wrocławiu z przewodnikiem miejskim PTTK, mieli także okazję zwiedzić Panoramę Racławicką, jako jedno z najcenniejszych malowideł narodu polskiego.

Podsumowaniem obu wizyt realizowanych w ramach projektu jest wydanie w języku polskim broszurki informacyjnej o okręgu miejskim Bielce. Jest to jeden z efektów spotkań polsko-mołdawskich, który pomoże w  promocji wizerunku regionu mołdawskiego.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ:

W roku 2008 r. Wydział Europejskiej Współpracy Terytorialnej planuje kontynuować współpracę z partnerem z Mołdawii w ramach wspólnego projektu realizowanego na rzecz rozwoju regionalnego.

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2007 r.