rozmiar czcionki: A | A | A

Regionalne konferencje inauguracyjne

Spotkania inauguracyjne odbyły się we wszystkich regionach partnerskich projektu EnercitEE. Z jednej strony celem spotkań było promowanie projektu EnercitEE i dostarczenie informacji na temat jego struktury, celów i działań. Z drugiej strony spotkania były okazją do określenia priorytetów I Naboru Wniosków oraz związanych z nimi podprojektów.

Zainteresowanie we wszystkich regionach było duże. Samiorządy lokalne podkreśliły znaczenie priorytetów tematycznych projektu EnercitEE. Ich jedyne obawy dotyczyły sprawozdawczości i kontroli. Ponadto niektóre instytucje wspominały o problemie refinansowania kosztów działań, ponieważ w ramach programu INTERREG IVC fundusze są wypłacane po złożeniu raportu z wykonanych działań i rozliczeniu wydatków.

Wszyscy kierownicy regionalni oraz pracownicy Biura Koordynacji Miniprogramu udzielili odpowiedzi na zadane pytania i zademonstrowali, jak można przezwyciężyć potencjalne problemy.

Konferencja inauguracyjna w Saksonii

Saksonia powitała około 60 przedstawicieli gmin, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych oraz agencji energetycznych na spotkaniu inauguracyjnym w Dreźnie w dniu 8 czerwca 2010 roku.

Po prezentacjach, zainteresowane strony mogły przedstawić organizatorom swoje pomysły na podprojekty. Wyzwania i szanse stojące przed wnioskodawcami zostały omówione. Ogólne opinie po spotkaniu były bardzo pozytywne i zwiększyły oczekiwania Saksonii na przeprowadzenie udanego projektu.

Konferencje inauguracyjne w Smalandii (Kalmar and Kronoberg)/Blekinge

W czerwcu, ESS (Energikontor Sydost – Agencja Energetyczna Południowo-Wschodniej Szwecji) zorganizowała spotkania inauguracyjne w każdym z trzech powiatów szwedzkich zaangażowanych w projekt EnercitEE. Projekt przedstawili Mia Stavert i Hans Gulliksson z ESS. W trzech różnych spotkaniach wzięło udział około 70 osób. Uczestniczyły w nich gminy z hrabstw Blekinge, Kalmar i Kronoberg, jak również różne inne lokalne i regionalne organizacje zainteresowane uczestnictwem w podprojektach.

Konferencja inauguracyjna w Emilia-Romania

Wydział ds. Polityki Energetycznej Regionu Emilia-Romania oraz ASTER zorganizowały spotkanie informacyjne w dniu 15 lipca 2010 roku. Wzięło w nim udział ponad 30 uczestników (np. gminy, uczelnie wyższe i ośrodki badawcze, agencje energetyczne, firmy konsultingowe i agencje rozwoju).

Kluczowe kwestie pierwszej części dnia dotyczyły opracowania scenariusza regionalnej polityki energetycznej wobec celów 20-20-20 oraz wkładu jakiego można oczekiwać od projektu EnercitEE, jak i regionalnych priorytetów w ramach tego naboru. W godzinach popołudniowych potencjalni wnioskodawcy mieli możliwość przedstawienia i przedyskutowania swoich pomysłów na projekt z kierownikami regionalnymi projektu EnercitEE.

Konferencja inauguracyjna  w Górnej Sabaudii

8 czerwca 2010 roku, Rada Generalna Górnej Sabaudii zorganizowała regionalne spotkanie inicjujące w Annecy oraz przyjęła 35 przedstawicieli gmin, uczelni wyższych, służb publicznych, stowarzyszeń i agencji energetycznych, jak i lokalną telewizję i prasę, które przygotowywały relację dotyczącą projektu EnercitEE.

Odbyły się rozmowy przy okrągłym stole, na których czele stanęła Rada Generalna. Uczestnicy wymieniali się pomysłami i pytaniami na temat możliwych propozycji oraz tego, który z 12 priorytetów podprojektu jest dla nich odpowiedni. Ogólne opinie po spotkaniu były pozytywne i zachęcające.

Konferencja inauguracyjna na Krecie

Region Krety zorganizował inauguracyjne i jednocześnie informacyjne spotkanie w Heraklionie w dniu 6 lipca 2010 roku.

Ogólne wrażenie ze spotkania były bardzo pozytywne, tak jak i perspektywy udziału w I Naborze Wniosków na podprojekty EnercitEE. Region Krety spodziewa się, że spotkanie to będzie udanym punktem wyjścia dla skutecznej realizacji projektu EnercitEE na Krecie.

Konferencja inauguracyjna na Dolnym Śląsku

Inauguracyjna konferencja regionalna projektu EnercitEE na Dolnym Śląsku miała miejsce we Wrocławiu w dniu 30 czerwca 2010 roku. Zostali zaproszeni potencjalni regionalni uczestnicy podprojektów (w tym władze lokalne, uczelnie wyższe, agencje i organizacje pozarządowe). Przedstawiono im ogólne informacje dot. projektu, jak również zasady skutecznego składania wniosków.

Ponadto zostały szczegółowo omówione priorytety a instytucje przedstawiły swoje zainteresowanie wypełniając szczegółową ankietę na temat udziału w podprojektach.