rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk reprezentantem Polski na konferencji „Innovative education – a real opportunity for youth” w Rumunii.

14.05.2015 08:07

W dniach 7-8 maja br. w Brasovie, w Rumunii, w ramach Zgromadzenia Regionów Europy, którego członkiem jest Dolny Śląsk, odbyła się konferencja nt. „Innovative education – a real opportunity for youth”.

Celem   Zgromadzenia   Regionów   Europy   (AER)   jest   pełnienie   funkcji   politycznego wyraziciela Regionów Europy, w tym m.in. organizowanie i rozwijanie dialogu, konsultacji i współpracy pomiędzy wszystkimi Regionami Europy, promowanie regionalizacji w Europie i zachęcanie do stosowania reguł pomocniczości i komplementarności pomiędzy lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i europejskimi szczeblami instytucjonalnymi, promowanie instytucjonalnego uczestnictwa Regionów w procesie podejmowania decyzji. Przewodniczącym Podkomitetu ds. Współpracy Międzynarodowej (AER) w komitecie 3 jest Radny Województwa Dolnośląskiego Jacek Pilawa.

 

Ze względu na tematykę konferencji, związaną z innowacyjnym podejściem do edukacji, o uczestnictwo w tym wydarzeniu został poproszony przedstawiciel Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Konferencja została zorganizowana w ramach Komitetu 3 ds. Kultury, Edukacji, Młodzieży i Współpracy Międzynarodowej, przez Przewodniczącego Podkomitetu ds. Edukacji i Szkoleń Karoly Ambrusa

 

W konferencji wzięli udział m.in. Wiceprezydent Komitetu 3 Dag Rønning z Norwegii, badacz z Uniwersytetu Wageningen w Holandii Wim Zaalmink, Wiceprzewodniczący Klastra Edukacyjnego Rumunii Vajda Lajos, przedstawiciele Uniwersytetu Transylwańskiego, Werner Braun reprezentujący szkołę zawodową „Kronstadt” z Brasova. Dolny Śląsk w Brasovie reprezentowała Inspektor Jolanta Kabata.

 

Uczestnicy konferencji obradowali w siedzibie głównej Uniwersytetu Transylwańskiego w Brasovie. Prezentacje dotyczyły m.in.: uniwersyteckich innowacyjnych strategii zarządczych wobec studentów, doskonalenia zatrudnienia studentów na uniwersytecie – roli programów naprawczych, dobrych praktyk w szkolnictwie zawodowym w Rumunii, roli wiodących modeli wiedzy opartych na innowacyjnej edukacji, kompetencji związanych z kształceniem ustawicznym i ich roli w doskonaleniu efektywności działań instytucji zajmujących się pomocą osobom uzależnionym od narkotyków itp.

 

W ramach uczestnictwa przedstawiciela Dolnego Śląska została przedstawiona prezentacja dotycząca innowacyjnego podejścia do szkolnictwa zawodowego w regionie, w której uwzględniono przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem projektu „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. Prezentacja spotkała się z zainteresowaniem uczestników, pojawiło się szereg pytań o efekty projektu oraz strategię regionu na kolejne lata.

 

W trakcie trwania konferencji uczestnicy mieli okazję nie tylko posłuchać wystąpień i wziąć udział w interdyscyplinarnych dyskusjach, ale także, np. w ramach analizy problemu niwelowania różnic pomiędzy środowiskiem akademickim, a przemysłem odbyli wizytę w Centrum systemów energii odnawialnej oraz recyklingu Uniwersytetu Transylwańskiego, a w ramach wskazywania dobrych praktyk w kształceniu zawodowym zwiedzili niemiecką szkołę zawodową „Kronsztad”. Była także okazja obejrzenia biblioteki uniwersyteckiej, w której udało się odnaleźć polskie ślady.

 

Tekst: J. Kabata, UMWD.