rozmiar czcionki: A | A | A

Czy bez zgody rady burmistrz może zaskarżyć rozstrzygniecie nadzorcze?

Dodano: 08-11-2011

W odpowiedzi na pytanie czy bez zgody rady burmistrz może zaskarżyć rozstrzygniecie nadzorcze należy stwierdzić, że nie.

[more]

Czy każdą decyzję wydaną przez organ samorządu terytorialnego można kwestionować ?

Dodano: 08-11-2011

W odpowiedzi na pytanie czy każdą decyzję wydaną przez organ samorządu terytorialnego można kwestionować ? należy odpowiedzieć, że nie każdą.

[more]

Jakie są cechy szczególne prawa UE?

Dodano: 03-11-2011

Cechy szczególne prawa unijnego zostały wysłowione przede wszystkim w jednym z najbardziej znanych orzeczeń–, a to w sprawie Van Gend and Loos z 5 lutego 1963 r., sygn. akt. C 26/62,w którym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że „Wspólnota stanowi nowy porządek prawnomiędzynarodowy, na rzecz którego państwa ograniczyły, jakkolwiek w określonym zakresie, swe prawa suwerenne; porządek prawny, którego podmiotami są nie tylko państwa członkowskie, ale także jednostki”....

[more]

Czy w obrębie aktów prawnych UE istnieje hierarchia?

Dodano: 03-11-2011

Na tak postawiony problem należy odpowiedzieć twierdząco, albowiem w prawie Unii Europejskiej istnieje hierarchia źródeł prawa, która wiąże się z podziałem prawa unijnego na prawo pierwotne oraz prawo wtórne. Na szczycie hierarchii źródeł prawa UE znajdują się traktaty założycielskie, na których opierają się Unia Europejska oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej.

[more]

Dlaczego prawu unijnemu przysługuje pierwszeństwo stosowania?

Dodano: 03-11-2011

Przymiot nadrzędności prawa Unii Europejskiej nad porządkami prawnymi państw członkowskich stanowi o istocie unijnego porządku prawnego i umożliwia realizację jej celów. Praktyczne uznanie pierwszeństwa stosowania prawa unijnego w stosunku do prawa krajowego jest również warunkiem skuteczności rozwiązywania kolizji między prawem Unii a prawem krajowym.

[more]

Co to jest Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej?

Dodano: 03-11-2011

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej (w skrócie Dziennik Urzędowy) jest podstawowym źródłem prawa unijnego w ujęciu formalnym, tj. źródeł poznania prawa. Po raz pierwszy został opublikowany 30 grudnia 1952 r . Ukazuje się we wszystkich językach urzędowych UE (z wyjątkiem irlandzkiego) i składa się z następujących serii:

[more]

W jaki sposób numeruje się akty prawne UE?

Dodano: 03-11-2011

Aby łatwo i szybko wyszukać odpowiedni unijny akt prawny, niezbędna jest wiedza na temat zasad numeracji dokumentów. Wszystkie akty, których publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jest obowiązkowa, mają tzw. numer urzędowy. Składa się on z dwóch członów poprzedzonych skrótem nazwy organu wydającego akt prawny. Tytułem przykładu można wskazać:

[more]