rozmiar czcionki: A | A | A

Wniosek do starosty o zmianę użytku gruntowego w działce podpisała tylko jedna ze współwłaścicielek tej działki. Czy muszę uzyskać podpis drugiej ze współwłaścicielek (siostra)?

29.03.2012 14:08

Na tak postawione pytanie pragnę podkreślić, za wyrokiem WSA w Krakowie z dnia 16.04.2008, III SA/Kr 119/08, lex nr 510289, że „wprowadzenie zmian danych ewidencyjnych zgodnie z przepisami rozporządzenia z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) może nastąpić w dwojakim trybie: albo w trybie czynności materialno-technicznej w postaci wprowadzenia do bazy danych zmiany na podstawie udokumentowanego zgłoszenia zmiany, o którym organ tylko zawiadamia, albo w drodze decyzji.

Tę drugą formę rozstrzygnięcia, zgodnie z przepisem § 47 ust. 3 rozporządzenia, stosuje organ wtedy, gdy aktualizacja operatu ewidencyjnego wymaga wyjaśnień zainteresowanych lub uzyskania dodatkowych dowodów. Wówczas starosta przeprowadza w sprawie tej aktualizacji postępowanie administracyjne, które kończy się decyzją wprowadzającą zmiany lub odmawiającą wprowadzenia żądanej zmiany”. Zatem jeśli będziemy mieli do czynienia z pierwszym przypadkiem to w związku z tym nie będą miały do tej czynności zastosowania przepisy procedury administracyjnej, albowiem zmiany w ewidencji gruntów nie są dokonywane w drodze decyzji administracyjnej. W drugim przypadku, gdy aktualizacja będzie wymagała postępowania administracyjnego, to na zasadzie § 46 rozporządzenia, o którym mowa wyżej, legitymacja do wystąpienia z żądaniem dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków przysługuje jedynie właścicielowi względnie organom i jednostkom organizacyjnym określonym w § 10 i § 11. Myślę, że bardziej wprost, na zadane pytanie, odpowiada wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2009 roku, III SA/Gd 417/09, Lex nr 583231, który w sentencji mówi: „osoby uprawnione do złożenia wniosku o dokonanie zmian w ewidencji (§ 46 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, Dz.U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454), to jest właściciele i użytkownicy wieczyści, powinny być informowane o dokonanych zmianach także wówczas, gdy właściwy organ działał z urzędu; przepis § 49 tego rozporządzenia nie wyłącza takiego informowania”. W opisanej w pytaniu sytuacji nie będzie miał zastosowanie art. 199 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.  Złożenie wniosku do ewidencji nie jest rozporządzaniem rzeczą wspólną ani czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Zatem stosując ogólne zasady wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli zgłoszenie to wymaga wydania decyzji, to należałoby współwłaściciela poinformować.

Opracował:
Andrzej Kubica – doradca ds. prawa administracyjnego