rozmiar czcionki: A | A | A

Jakie jest znaczenie decyzji w praktyce stosowania prawa?

24.10.2011 09:03

Zgodnie z art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej decyzja wiąże w całości. Decyzja, która wskazuje adresatów, wiąże tylko tych adresatów. W doktrynie praw unijnego decyzje traktowane są jako podstawowe formy działania Unii Europejskiej. Odgrywa niezwykle istotną rolę w praktyce stosowania prawa, albowiem stanowi około 1/3 wszystkich aktów prawnych Unii. Decyzje wydawane są przede wszystkim przez komisję Europejską.

W literaturze zwraca się uwagę na podobieństwo decyzji w prawie unijnym do rozstrzygnięć istniejących w prawie krajowym. W praktyce UE najczęściej stosowane są w prawie podatkowym, konkurencji, pomocy publicznej.  Decyzja charakteryzuje się tzw. podwójną konkretnością , co oznacza, że ma charakter konkretny i skierowana jest do określonego adresata, który nie musi jednak być oznaczony personalnie, wystarczające jest aby wyznaczony aktem krąg podmiotów był zindywidualizowany.

Dodać należy, że decyzje obowiązują bezpośrednio w każdej części. Decyzje podjęte wspólnie przez Parlament Europejski i Radę ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wchodzą w życie w terminie przez nie wskazanym lub dwudziestego dnia od ogłoszenia.

Opracowała: Paulina Dobrosz-Dzierżanowska  
doradca ds prawa unijnego