rozmiar czcionki: A | A | A

Jak należy traktować zmiany uchwał w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego w świetle wymogu ujednolicania aktów prawa miejscowego?

29.03.2012 13:58

Zgodnie z art. 16 ust.3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 nr 197, poz. 1172): „tekst jednolity aktu normatywnego innego niż ustawa ogłasza się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli był on nowelizowany.

Akt normatywny może określić termin ogłoszenia tekstu jednolitego.” Zauważyć należy, że w tym brzmieniu przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku. Do tego czasu przepis ten nie nakładał obowiązku ogłaszania „nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy” a jedynie gdy liczba zmian była znaczna lub gdy akt był uprzednio wielokrotnie nowelizowany i posługiwanie się tekstem było istotnie utrudnione. W tym miejscu zauważę, że możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami uchwał dotyczących planu miejscowego, a mianowicie: uchwała w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i uchwała w sprawie zmiany uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W pierwszym przypadku będzie to nowa uchwała dla danego terenu i jedynie winna zawierać przepis uchylający poprzednią uchwałę. W drugim przypadku będziemy mieli do czynienia ze zmianą, w jakiejś części, obowiązującej uchwały lub dodaniem nowych uregulowań, niezawartych w obowiązującej. Podkreślić należy, że zgodnie z art.13 i 16, wspomnianej wyżej ustawy, publikacji podlegać będzie zarówno tekst normatywny (w tym wypadku uchwała w sprawie zmiany uchwały…) jak i tekst jednolity (ogłaszany nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy).
W kontekście tego pytania zacytuję sentencję Wyroku WSA w Gliwicach z dnia 24 listopada 2010 roku, II SA/Gl 630/10, Lex nr 752898:   „Teksty jednolite aktów prawnych ogłasza, a nie uchwala, organ właściwy do wydania aktu normatywnego – czyli w przypadku gminy rada gminy. Oznacza to, że rada gminy może jedynie podjąć uchwałę w przedmiocie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały, ale dopiero w sytuacji podjęcia i wejścia w życie uchwały w przedmiocie częściowej zmiany uchwały. Zasady sporządzania tekstów jednolitych aktów normatywnych zostały szczegółowo określone w § 98 i następnych załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej", a zgodnie z § 110 tych zasad przepisy te znajdują odpowiednie zastosowanie do aktów prawa miejscowego.”  

Opracował:
Andrzej Kubica – doradca ds. prawa administracyjnego