rozmiar czcionki: A | A | A

Jak kwalifikujemy głosy na posiedzeniu komisji (głosowanie większością zwykłą) gdy 2 osoby „za” i 3 osoby „wstrzymały się”?

15.12.2011 08:11

Czy wówczas opinia wydawana przez komisję jest negatywna czy pozytywna? Czy głosy „wstrzymujące” liczmy jako negatywne?

W jakim głosowaniu dochodzi do podejmowania decyzji rozstrzygają przepisy szczególne regulujące funkcjonowanie danego „ciała”. W tym wypadku rozumiem, że chodzi o posiedzenie komisji rady gminy. Przesądza o tym art. 14 ustawy o samorządzie gminnym który jako zasadę przyjmuje głosowanie jawne, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Żaden przepis prawa nie definiuje co oznacza zwykła większość. Czyni to orzecznictwo sądowe i doktryna, które zgodnie określają, że zwykła większość to sytuacja w której „za” jest więcej niż „przeciw”, głosy „wstrzymujące się” nie są wliczane do wyniku.
Znane są jeszcze określenia „bezwzględna większość”, „bezwzględna większość ustawowego składu rady”,  „kwalifikowana większość”.
Bezwzględna większość oznacza, że „za” jest więcej niż suma pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się).
Bezwzględna większość ustawowego składu rady oznacza, że „za” jest więcej niż połowa ustawowego składu rady (dla przykładu w 15 osobowej radzie gminy za zmianą porządku obrad głosuje 8 radnych.
Kwalifikowana większość to taka, iż „za” musi być określona ilość np. 2/3, ¾, 60% itp.

W opisanej w pytaniu sytuacji wynik głosowania oznacza, że opinia komisji jest pozytywna skoro głosowało za nią 2 członków komisji a nikt nie był przeciw.

Opracował:
Andrzej Kubica – doradca ds. prawa administracyjnego