rozmiar czcionki: A | A | A

Czy w obrębie aktów prawnych UE istnieje hierarchia?

03.11.2011 07:44

Na tak postawiony problem należy odpowiedzieć twierdząco, albowiem w prawie Unii Europejskiej istnieje hierarchia źródeł prawa, która wiąże się z podziałem prawa unijnego na prawo pierwotne oraz prawo wtórne. Na szczycie hierarchii źródeł prawa UE znajdują się traktaty założycielskie, na których opierają się Unia Europejska oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej.

Pierwszeństwo norm prawnych zawartych w traktatach  względem pozostałych elementów systemu  prawnego UE, wynika przede wszystkim z faktu, że akty prawa wtórnego są przyjmowane przez instytucje wyłącznie w granicach i na podstawie kompetencji określonych w traktatach. Także na ich podstawie podlegają kontroli co do swej legalności. Kolejny szczebel  w systemie źródeł prawa UE zajmują umowy międzynarodowe, które Unia zawiera z państwami trzecimi. Kompetencję UE do zawierania umów międzynarodowych oraz tryb ich zawierania regulują przepisy traktatu (w szczególności art. 216, art. 3 oraz art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej).
Po traktatach i umowach międzynarodowych zawieranych przez UE z państwami trzecim,  miejsce w hierarchii źródeł prawa unijnego zajmują akty prawa pochodnego. Na ich  czele  znajdują się akty ustawodawcze (tj.  akty prawne, które  przyjmowane są  w drodze procedury ustawodawczej), następnie akty o charakterze nieustawodawczym i akty niemające charakteru wiążącego (zalecenia, opinie, białe i zielone księgi).


Opracowała: Paulina Dobrosz-Dzierżanowska doradca ds. prawa unijnego