rozmiar czcionki: A | A | A

Czy Unia wydaje akty prawne niewymienione w art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?

24.10.2011 08:58

Tak, do takich aktów można zaliczyć programy działania oraz białe i zielone księgi.

Programy działania są ustanawiane przez Radę lub Komisję i służą konkretyzacji ustalonych w umowach wspólnotowych programów ustawodawczych. O ile programy takie ustalane są w umowach, wiążą organy Unii przy planowaniu. Tytułem przykładu wskazać można na : Program działań Wspólnoty w dziedzinie zdrowia publicznego (2008−2013),  Program działań: przyspieszenie działań na rzecz zwalczania HIV/AIDS, malarii i gruźlicy (2001—2006).

Białe księgi publikowane są przez komisję Europejską, mają charakter niewiążący, zawierają cele wspólnoty w danej dziedzinie oraz środki do ich realizacji. Przykładowo wskazać można na następujące dokumenty: "Biała księga - Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu",    „Biała księga - Jak bezpiecznie kupować przez Internet”,  „Biała księga w sprawie ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych”, „Biała księga - Adaptacja do zmian klimatu: europejskie ramy działania”.

Zielone księgi zawierają założenia konkretnych aktów Unii i mają za zadanie, podobnie jak białe księgi, zapoznanie społeczeństwa z zamierzeniami Unii, a więc propagują  udział społeczeństwa w procesie tworzenia prawa. Tytułem przykładu wskazać można na następujące regulacje: „Zielona księga w sprawie działań promocyjnych i informacyjnych dotyczących produktów rolnych”, „Zielona księga - Unijne ramy ładu korporacyjnego”, „Zielona księga w sprawie gier hazardowych oferowanych w Internecie w obrębie rynku wewnętrznego”,  „Zielona księga - Jak zmienić wyzwania w możliwości: wspólne ramy strategiczne dla finansowania unijnego na rzecz badań naukowych i innowacji”, „Zielona księga w sprawie modernizacji polityki UE w dziedzinie zamówień publicznych - w kierunku zwiększenia skuteczności europejskiego rynku zamówień


Opracowała: Paulina Dobrosz-Dzierżanowska  
doradca ds prawa unijnego