rozmiar czcionki: A | A | A

Czy każdą decyzję wydaną przez organ samorządu terytorialnego można kwestionować ?

08.11.2011 08:20

W odpowiedzi na pytanie czy każdą decyzję wydaną przez organ samorządu terytorialnego można kwestionować ? należy odpowiedzieć, że nie każdą.

Zarówno  doktryna jak i  orzecznictwo stoi na stanowisku, że przedmiotem skargi do sądu administracyjnego mogą być tylko i wyłącznie ściśle określone formy działalności organów administracji określone w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 roku  Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  (Dz.U. nr 153, poz.1270 ze zm.). Przykładowo są nimi decyzje administracyjne, postanowienia, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty.
Również ustawy ustrojowe dla jednostek samorządu terytorialnego (ustawa o samorządzie gminy, powiatu czy województwa) zawierają zapisy:  „Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętym przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Podkreślić należy, że samo wezwanie do usunięcia naruszenia prawa spełnia formalny wymóg zaskarżenia uchwały głównej, natomiast negatywne ustosunkowanie się organu do wezwania nie może być kwestionowane przed sądem. Innymi słowy nie można zaskarżyć uchwały jednostki samorządu terytorialnego, która odmawia usunięcia naruszenia prawa. Uchwała taka nie może być również uchylona rozstrzygnięciem nadzorczym przez organ nadzoru.

Opracował:
Andrzej Kubica  -  doradca w zakresie prawa administracyjnego