rozmiar czcionki: A | A | A

Czy istnieją jakieś wspólne zasady dotyczące redagowania aktów prawa unijnego?

03.11.2011 07:39

W deklaracji nr 39 w sprawie jakości legislacji wspólnotowej, dołączonej do aktu końcowego traktatu z Amsterdamu, trzy instytucje uczestniczące w procesie stanowienia aktów wspólnotowych – Parlament Europejski, Rada i Komisja – przyjęły, w formie porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 22 grudnia 1998 r., wspólne wytyczne mające na celu poprawę jakości redakcyjnej prawodawstwa wspólnotowego. Rada rezolucją z dnia 8 czerwca 1993 r. w sprawie jakości redakcyjnej prawa wspólnotowego (Dz.U. C 166 z 17.6.1993, s. 1). Komisja: ogólnymi wytycznymi w sprawie polityki legislacyjnej( dokument SEC (1995) 2255/7 z 18.1.1996).

Celem wypracowania podstawowych, jednolitych  zasad w procesie tworzenia aktów prawa unijnego, powstał „Wspólny przewodnik praktyczny Parlamentu Europejskiego, Rady i  Komisji dotyczący redagowania aktów prawa wspólnotowego” (Luksemburg: Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, 2008 ISBN 978-92-79-07813-2), który  pozostaje aktualny także po wejściu w życie traktatu z Lizbony wprowadzającego unijny porządek prawny. Dokument ten powstał aby prawo wspólnotowe/unijne  było bardziej zrozumiałe, właściwie stosowane oraz cechowało się wysoką jakością redakcyjną. W konsekwencji tak przyjętego założenia, akty prawne przyjmowane przez instytucje Unii Europejskiej  muszą być sporządzone zgodnie z jednolitymi zasadami dotyczącymi formy i redakcji przepisów prawnych, by obywatele i podmioty gospodarcze mogli rozpoznać swoje prawa i obowiązki, aby sądy mogły je egzekwować i aby państwa członkowskie mogły je transponować do swojego prawodawstwa właściwie i w odpowiednim terminie.
W dokumencie znalazły się zasady ogólne dotyczące redagowania aktów unijnych, wytyczne dotyczące różnych części aktów, odesłania wewnętrzne i zewnętrzne, akty zmieniające, przepisy końcowe, uchylenia i załączniki, a także wykaz standardowych aktów prawnych. Zgodnie z postanowieniami dokumentu akty prawne powinny być jasne, precyzyjne, zrozumiale, jednoznaczne, proste, zwięzłe, bez niepotrzebnych elementów, niepozostawiające u odbiorców wątpliwości. Wytyczne te są wyrazem ogólnych zasad prawa jak równość obywateli wobec prawa i pewność prawa.
Należy wskazać, że ww  dokument nie jest jedynym do stosowania w praktyce. Powstały również  bardziej   szczegółowe  opracowania takie jak: „ Wzory i wskazówki dotyczące aktów sporządzanych w ramach rady Unii Europejskiej”, „instrukcje dotyczące sporządzania
aktów prawnych Komisji Europejskiej”, a także „Międzyinstytucjonalny przewodnik redakcyjny”.
Zasady i wytyczne zawarte w wymienionych dokumentach mogą okazać się pomocne i wartościowe również dla organów  tworzących i stosujących  prawo w ramach krajowych porządków prawnych,


Opracowała: Paulina Dobrosz-Dzierżanowska doradca ds. prawa unijnego