rozmiar czcionki: A | A | A

Czy dopuszczalne jest doręczenie pozostałym wnioskodawcom kserokopii decyzji potwierdzonej za zgodność w sytuacji art.63 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?

29.03.2012 14:12

Należy stwierdzić, że zgodnie z dyspozycją tego przepisu w odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.

Jak podaje Tomasz Bakowski w komentarzu do art. 63 ustawy o planowaniu i  zagospodarowaniu przestrzennym: „Każda ze spraw o ustalenie warunków zabudowy - mimo tożsamości przedmiotu, do którego się odnoszą - ma swój samodzielny byt, niezależny od innych spraw. Zatem doręczenie odpisu decyzji do wiadomości innym wnioskodawcom należy postrzegać w kategoriach informacji o uzyskaniu przez kolejnego potencjalnego inwestora warunków zabudowy, na jakich może być zrealizowana inwestycja w przypadku uzyskania przez adresata tej decyzji tytułu prawnego do nieruchomości oraz ewentualnych dodatkowych zezwoleń na jej realizację”. Żaden przepis prawa nie definiuje pojęcia „odpis decyzji”, Należy zatem  posłużyć się wykładnią np. wyrażoną w Wyroku NSA z dnia 9 sierpnia 2006 r., sygn. I OSK 1112/05, Lex nr 275435, który stwierdza, że: „Odpis dokumentu jest pojęciem przeciwstawnym pojęciu oryginału. Odpis i kserokopia dokumentu stanowią odzwierciedlenie oryginału z tym, że pierwszy jest metodą tradycyjną, a drugi metodą nowoczesną. Umieszczenie na odpisie lub kserokopii oświadczenia zaopatrzonego podpisem zawierającego stwierdzenie jego zgodności z oryginałem stanowi uwierzytelnienie”. W innej sprawie, w  wyroku WSA w Olsztynie z dnia 19 grudnia 2007 r., II SA/Ol 1008/07, LEX nr 510939 sąd stwierdził: "Kserowanie dokumentów z akt administracyjnych mieści się w pojęciu wykonania przez stronę odpisów tychże dokumentów. Użycie kserokopiarki, czy też innego urządzenia, oznacza bowiem tylko sposób sporządzenia takich notatek czy odpisów”. Zatem na postawione we wstępie pytanie należy stwierdzić pozytywnie, że dopuszczalne jest doręczenie odpisu decyzji w formie kserokopii.

Opracował:
Andrzej Kubica – doradca ds. prawa administracyjnego