rozmiar czcionki: A | A | A

Co to są zalecenia i opinie?

24.10.2011 09:01

Zalecenie nie jest wiążące. Za pomocą zaleceń instytucje mogą przedstawić swój punkt widzenia oraz sugerować kierunek działania bez nakładania jakichkolwiek obowiązków prawnych na podmioty, do których zalecenia są skierowane. Zalecenia powinny być jednak uwzględniane prze organy państw członkowskich przy wykładni prawa krajowego.

Opinia natomiast jest aktem, za pomocą którego instytucje mogą wydać niewiążące oświadczenie, innymi słowy oświadczenie, które nie nakłada żadnych zobowiązań prawnych na podmioty, do których jest skierowane. Opinie mogą wydawać instytucje UE (Komisja, Rada, Parlament), Komitet Regionów oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Komitety wydają opinie z uwzględnieniem ich określonego regionalnego lub ekonomicznego i społecznego punktu widzenia podczas prac nad przepisami prawnymi. Na przykład Komitet Regionów wydał opinię w sprawie wkładu regionów w realizację celów.

Z punktu widzenia adresata akty te nie są wiążące, jednak organy i instytucje Unii, które je wydały są nimi związane. Powyższe wynika przede wszystkim z zasady ochrony zaufania- co zostało potwierdzone w orzecznictwie ETS.


Zalecenia i opinie należy traktować jako formy działania, ze względu na fakt, iż skierowane są do konkretnych podmiotów, wyrażają stanowiska organów wspólnotowych w danej dziedzinie i są zaadresowane do innych instytucji, państw lub do danego organu państwa. Zakres przedmiotowy omawianych aktów obejmuje zarówno problemy materialno prawne jak i procesowe.

Opracowała: Paulina Dobrosz-Dzierżanowska  
doradca ds prawa unijnego