rozmiar czcionki: A | A | A

Co ma zrobić gmina gdy SKO uchyliło decyzję o lokalizacji celu publicznego z powodu braku uzasadnienia w sytuacji gdy jedna ze stron nie zgadza się z tą inwestycja?

22.03.2012 15:04

Odpowiedź do problemu opisanego szerzej w przesłanym pytaniu, jest banalnie prosta. Otóż gmina winna wydać nową decyzję zgodnie ze wskazówkami SKO tz. uzasadnić ją.

W uzasadnieniu należy przywołać chociażby wspomniany w pytaniu, art. 56 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Strona nie może bronić się konstytucyjną ochrona własności bo sama konstytucja przewiduje wywłaszczenie na cele publiczne za słusznym odszkodowaniem. Pamiętać należy, że uzasadnienie decyzji organu winno odnosić się do całości zgromadzonego materiału dowodowego, wskazać ustalenia faktyczne, treść mających zastosowanie w sprawie przepisów prawnych oraz motywy podjętych przez organy rozstrzygnięć (art.107 § 1-3 k.p.a.). Zachowanie wymogów proceduralnych oraz prawidłowe zastosowanie przepisów prawa materialnego oznaczać też będzie, że w postępowaniu wzięte zostały pod uwagę także interesy skarżącej strony. Skoro  organy nie stwierdza  sprzeczności wnioskowanej inwestycji z obowiązującymi przepisami, to w świetle art. 56 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zobowiązany  jest do ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Opracował:
Andrzej Kubica  -  doradca w zakresie prawa administracyjnego